2024-06-01 19:24:32

Przydomowe oczko wodne – stwórz je samodzielnie!

Chcesz samodzielnie stworzyć oczko wodne, żeby urozmaicić swój ogród? To wcale nie takie trudne! Zobacz nasz kompleksowy poradnik, a z pewnością Ci się uda.

Własne oczko wodne to świetny sposób na upiększenie przydomowej strefy relaksu. Samodzielne zaplanowanie i przygotowanie takiego zbiornika może stanowić pewne wyzwanie, ale satysfakcja z efektu jest bezcenna. Zobacz, jak krok po kroku przygotować oczko wodne w ogrodzie.

Planowanie miejsca na oczko wodne

Wszystkie przedsięwzięcia trzeba zacząć od dobrego planu. Nie inaczej jest w przypadku budowy oczka wodnego. Pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego miejsca. Ważne, by oczko wodne powstało na równym i stabilnym terenie, w przeciwnym razie w przyszłości możesz mieć problemy z osuwającą się ziemią. Idealnie jeśli będzie znajdowało się niezbyt daleko domu. Miło jest podziwiać je przez okno, ważne jest też zapewnienie zasilania wszystkim niezbędnym urządzeniom. Wybrane miejsce powinno być dobrze nasłonecznione, żeby zapewnić roślinom światło, ale ważne jest też zadbanie o odpowiednią ilość cienia, dzięki któremu temperatura wody utrzyma się na odpowiednim poziomie. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej urządzić przydomowe oczko wodne z dala od drzew, żeby zminimalizować opadanie do wody liści. Po znalezieniu idealnej lokalizacji pora na zastanowienie, jak wyobrażasz sobie oczko. Musisz przemyśleć, jakiej ma być wielkości, jakie rośliny w nim umieścisz i czy planujesz hodować w nim ryby. Ważne są zarówno aspekty praktyczne, jak i estetyczne. W poszukiwaniu inspiracji przejrzyj dostępne akcesoria do oczek wodnych: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/architektura-ogrodowa/oczka-wodne.cat.

Przygotowanie dołu na oczko

Kiedy wszystko jest już jasne, przychodzi czas na zabranie się do pracy. Od czego zacząć? Oczywiście od wykopania dołu. Najpierw trzeba oznaczyć kształt, można to zrobić na przykład za pomocą sznurka czy węża ogrodowego. Idealnie jeśli kształt będzie nieregularny, a dół wykopany na różnych głębokościach. Tak zaplanowane oczko będzie bardziej przypominało naturalny zbiornik wodny. Jego minimalna głębokość to 60 cm. Podczas kopania bardzo ważną sprawą jest usunięcie wszelkich kamieni i korzeni oraz dobre wyrównanie ziemi. Dzięki tym zabiegom folia, którą trzeba umieścić na dnie, nie ulegnie zniszczeniu i będzie dobrze przylegała. Kiedy dół będzie gotowy, zaopatrz się we wszystkie niezbędne akcesoria: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/architektura-ogrodowa/oczka-wodne/chemia-i-akcesoria.cat. Dół oczka trzeba będzie wyłożyć geowłókniną, a następnie folią, której brzegi muszą wystawać. Po napełnieniu oczka wodą brzegi folii zabezpieczysz i zamaskujesz np. kamieniami lub żwirem. Jeśli zależy Ci na rybach i utrzymaniu czystej wody, powinieneś zainwestować w pompę, filtry i chemię, które pozwolą Ci utrzymać oczko w dobrym stanie.

Montaż niezbędnych urządzeń

Budując oczko wodne, możesz obyć się bez pompy i filtra, sadząc rośliny, które w naturalny sposób będą oczyszczać wodę. Montaż urządzeń ma jednak wiele zalet. Dzięki nim oczko wodne będzie bardziej estetyczne, a woda czystsza, wolna od glonów i dobrze napowietrzona. Pamiętaj, że zarówno ryby, jak i rośliny wodne potrzebują dobrych warunków do życia i rozwoju, dlatego warto zainwestować w urządzenia i cieszyć się bogactwem flory i fauny we własnym ogrodzie: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/architektura-ogrodowa/oczka-wodne/pompy.cat.  Zadaniem pompy wodnej jest napowietrzanie wody i zapewnienie jej odpowiedniej cyrkulacji, natomiast filtr oczyszcza z pyłków i innych zanieczyszczeń. O czym jeszcze pamiętać? Na koniec możesz rozważyć zakup odpowiedniego oświetlenia, które stworzy wieczorem magiczną atmosferę. Istnieją specjalne lampy LED przeznaczone do oczek wodnych.

Sadzenie roślin w przydomowym oczku wodnym

Ostatnim etapem przygotowania przydomowego oczka wodnego jest posadzenie roślin, które pomogą je upiększyć oraz utrzymać równowagę biologiczną w środowisku wodnym. Przydadzą się również, jeśli zdecydujesz się na ryby. Ważne, żeby sadzić je zarówno w wodzie, jak i na brzegu, pięknie prezentują się też rośliny pływające, dzięki temu zbiornik będzie wyglądał naturalnie, a niektóre gatunki będą też stanowiły schronienie dla ryb, jeśli się na nie zdecydujesz. Jakie rośliny wybrać do oczka? Idealne będą m.in. lilie wodne, hiacynty wodne, tatarak czy moczarka kanadyjska. Żeby przydomowe oczko wodne zawsze prezentowało się nienagannie, będziesz musiał stale dbać o rośliny, regularnie je przycinać, usuwać ich martwe części oraz raz na jakiś czas dostarczać nawozu przeznaczonego do roślin wodnych.
Samodzielnie zaprojektowane i wykonane przydomowe oczko wodne może stać się Twoją dumą i centralnym punktem ogrodu. Stosując się do naszych rad, z pewnością dasz radę stworzyć kojące miejsce, w którym będziesz chciał spędzać każdą wolną chwilę.
 

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij