2023-04-26 18:01:57

Jak wyrejestrować samochód?

W Polsce na właścicielach samochodów spoczywają różne obowiązki. Jednym z nich jest wyrejestrowanie pojazdu w określonych przypadkach. Chcesz wiedzieć, kiedy jest to konieczne? Jak tego dokonać i ile kosztuje ten proces? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Istnieją sytuacje, w których konieczne jest wyrejestrowanie auta. Są one określone w Ustawie o Ruchu Drogowym. Zaliczają się do nich:

  1. sprzedaż za granicą lub wywóz za granicę,
  2. kasacja pojazdu za granicą,
  3. oddanie kompletnego lub niekompletnego pojazdu do punktu zbierania samochodów, lub ich demontażu,
  4. kradzież,
  5. wycofanie samochodu z obrotu,
  6. trwała utrata samochodu bez wprowadzonych zmian w zakresie prawa własności.

Ta ostatnia to np. jego zniszczenie w wyniku pożaru lub jakiegoś nagłego zjawiska pogodowego. Warto zabezpieczyć pojazd na wypadek takich sytuacji. Jednak nie każdy ma możliwość np. parkowania w garażu, a nawet to nie gwarantuje ochotny. Możesz jednak wykupić ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz mógł liczyć na odszkodowanie w różnych sytuacjach. Pierwszą polisą, jaka przychodzi na myśl, jest autocasco. Możesz jednak wybrać w LINK4 Smart Casco, czyli minicasco. Jest to ubezpieczenie o tyle ciekawe, że jego zakres dostosowujesz do Twoich potrzeb.

Czym jest minicasco?

Jest to rodzaj polisy, która obejmować może różne warianty ochrony, w zależności od Twoich potrzeb. Dzięki temu również jej koszt będzie dostosowany do Twoich możliwości. Możesz liczyć na odszkodowanie w razie szkody całkowitej, która będzie spowodowana np. działaniem osób trzecich lub kiedy Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Oczywiście w polisie możesz też uwzględnić kradzież samochodu. Wysokość składki obliczysz szybko i wygodnie w specjalnym kalkulatorze online na stronie LINK4. Tam też możesz dopełnić formalności i wykupić polisę. Oczywiście, jeśli preferujesz kontakt telefoniczny lub osobisty z agentem współpracującym z LINK4, to również istnieje taka możliwość.

Gdzie można wyrejestrować samochód?

Powinno się to zrobić w urzędzie, gdzie samochód został ostatni raz zarejestrowany. Nie musisz jednak udawać się tam osobiście. Możesz wysłać dokumenty pocztą lub w przypadku urzędów, gdzie jest to możliwe, złożyć odpowiedni wniosek przez Internet.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Musisz oczywiście mieć poprawnie wypełniony wniosek o wyrejestrowanie, który pobierzesz np. ze strony odpowiedniego urzędu. Oprócz tego potrzebny Ci oczywiście dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, o ile taka istniała oraz tablice rejestracyjne, pod warunkiem że samochód, nie został np. ukradziony. W takim przypadku musisz mieć odpowiednie zaświadczenie od Policji.

Jeśli samochód uległ zniszczeniu w jakiś sposób, powinieneś przedstawić odpowiedni dokument, który to potwierdza. Podobnie jest w przypadku zezłomowania auta, bez względu na to, czy zostało ono wykonane za granicą, czy w Polsce. Jeśli sprzedałeś auto poza krajem, to musisz przedstawić umowę kupna-sprzedaży. W przypadku wywiezienia pojazdu za zagranicę trzeba mieć odpowiednio przetłumaczony dowóz rejestracji w innych kraju.

Opłata za rozpatrzenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu wynosi 10 zł.

Jaka grozi kara za niewyrejestrowanie pojazdu?

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym w przypadku niewyrejestrowania samochodu, który podlegał takiemu obowiązkowi, kara może wynieść od 200 do 1000 zł. Warto więc o tym pamiętać, jeśli nie chcesz narażać się na dodatkowy koszt.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij