2022-03-22 17:29:07

Suchy lód i jego tajemnice

Suchy lód nie ma nic wspólnego z wodą, chociaż nazwa może sugerować coś innego. Jest to substancja używana w szerokiej gamie zastosowań. Od dosłownie magicznych, po mocno użytkowe.

Czym jest suchy lód?

Otóż suchy lód to inaczej dwutlenek węgla, który został poddany wysokiemu ciśnieniu. Powoduje to obniżenie jego temperatury do -78,5°C – stąd też „lód” w jego nazwie. Nie topnieje – mamy więc wytłumaczenie słowa „suchy”.  Jako że jest to dwutlenek węgla, to możemy uznać go za produkt naturalny. Powstaje w procesach poprodukcyjnych w niewielkich ilościach  jako efekt uboczny, jest więc bezpieczny dla środowiska. Nie ma smaku, nie ma zapachu, a chłodzi dużo lepiej, niż „prawdziwy” lód bazujący na wodzie. Stąd też ma wiele zastosowań. Są to głównie funkcje dużo użytkowe – wykorzystuje się go w produkcji i dystrybucji żywności, w kateringu, w transporcie, w przeróżnych laboratoriach i zakładach wytwórczych. Ale niektóre z zastosowań są bardzo widowiskowe, bo suchy lód wykorzystują magicy, barmani, miłośnicy kuchni molekularnej. Unoszący się znad potraw czy drinków „dymek” robi wrażenie i przyciąga oko. Co ciekawe, ten efekt zaobserwujemy również w czasie przemysłowego czyszczenia suchym lodem, które znajdziemy w ofercie firmy sandshot.pl.

Czyszczenie za pomocą suchego lodu

Jest wiele metod czyszczenia, które wykorzystywane są w przemyśle. Niektóre z nich używają ścierniwa (są to między innymi metody strumieniowo – ścierne), inne środków chemicznych, a jeszcze inne promienia lasera czyszczącego. Natomiast użycie suchego lodu do czyszczenia jest o tyle wyjątkowe, że może być stosowane również w przypadku urządzeń  znajdujących się pod napięciem (od szaf komputerowych po maszyny na linii produkcyjnej). W końcu suchy lód nie zawiera wody, więc nie rodzi niebezpieczeństwa zwarcia. Ponieważ jest gazem (zestalonym) to nie pozostawia odpadów wtórnych, tylko odparowuje, a dzięki temu można go używać np. w miejscach, gdzie konieczne jest restrykcyjne podejście do higieny, jak przemysł spożywczy.

Czyszczenie suchym lodem wykonuje się, podając pod ciśnieniem granulki na czyszczoną powierzchnię. I to wystarcza – dalej działają prawa fizyki. Zimny lód ochładza znajdujące się na powierzchni zabrudzenia, smary, rdzę, żywice czy inne niepożądane nawarstwienia. Stają się one podatne na odspojenie i pojawiają się w nich mikropęknięcia. Ściśnięty poprzednio pod ciśnieniem suchy lód ponownie rozpręża się, czyli sublimuje – zmienia stan skupienia ze stałego w gazowy. A podmuch gazu do reszty odspaja zabrudzenia z powierzchni. W dodatku nie ingerując w nią – stąd czyszczenie suchym lodem nazywane jest nieinwazyjnym.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij