Polska bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od prawie 30 lat. Jak dotychczas nie udało nam się zdobyć pierwszego miejsca, jednak w przeciwieństwie do edycji dla dorosłych wykonawców, znacznie lepiej radzimy sobie w Eurowizji Junior, w których dwa razy z rzędu polskie młode wokalistki, Roksana Węgiel i Viki Gabor wygrały cały konkurs.
Polscy wykonawcy w pierwszej dziesiątce Eurowizji
Kolejne wysokie, 7. miejsce zdobył w 2003 roku zespół Ich Troje z piosenką „Keine Grenzen — Żadnych granic” śpiewaną w trzech językach: polskim, niemieckim i rosyjskim. Zespół zaprezentował dopracowane show, które na długo zapadło w pamięci fanów i wciąż mogą poszczycić się drugą najwyższą lokatą w całej historii udziału Polski w tym konkursie.
W 2016 roku 8. miejsce w finale Eurowizji zajął Michał Szpak z piosenką „Color of Your Life”. Wokalista wystąpił na scenie w czerwonym fraku, wraz z towarzyszącymi mu skrzypaczką i wiolonczelistką. Podobnie, jak w przypadku piosenki Edyty Górniak, także utwór wykonywany przez Michała Szpaka został posądzony o plagiat przez jednego z rosyjskich artystów, jednak eksperci badający oba utwory wykluczyli tak duże podobieństwo.
Miejsca w drugiej dziesiątce
W 2014 roku na scenie konkursu eurowizyjnego wystąpił Donatan i Cleo z piosenką „My Słowianie”. Została ona bardzo dobrze oceniona przez widzów, jednak skrytykowana przez jurorów. W efekcie Polska zajęła 14. miejsce w konkursie.
W drugiej dziesiątce konkursu znalazła się także Kasia Kowalska, która w 1996 roku zajęła 15. miejsce z piosenką „Chcę znać swój grzech”, 17. miejsce zajęły zespoły Sixteen z utworem „To takie proste” w 1998 roku oraz Blue Café z „Love song” w 2004 roku, a na 18. miejscu uplasował się Mietek Szcześniak z „Przytul mnie mocno” oraz Justyna Steczkowska z utworem „Sama”.
Pozostali przedstawiciele Polski
Do tej pory Polska nie brała udziału w konkursach Eurowizji w 2000 roku, 2002 roku, 2012 roku oraz 2013 roku. Według statystyk Polska przyznała najwięcej punktów wykonawcom z Ukrainy, Szwecji i Norwegii, natomiast najchętniej na polskie piosenki w konkursie Eurowizji głosują Niemcy, Austria oraz Wielka Brytania.
Co czeka nas w tegorocznym konkursie Eurowizji?
Fani muzyki dla dobrej zabawy mogą nie tylko oglądać Eurowizję, a również grać w gry z tematem muzycznym w Vulkan Vegas kasyno. Piosenka Rafała ma szansę przejść do finału dzięki swojemu ponadczasowemu przesłaniu oraz energii samego wykonawcy, który wydaje się pewny siebie i pełen wiary we własne siły. Wokalista zapewnia, że na scenie da z siebie wszystko i rozrusza publiczność, która ze zniecierpliwieniem oczekuje rozpoczęcia konkursu. Od ubiegłej edycji minęły w końcu już dwa lata!
Dlaczego postanowiono zastąpić piosenkę Alicji Szemplińskiej skocznym utworem „The Ride”? Według polskiej delegacji, która jest odpowiedzialna za wybór kandydata, piosenka Rafała Brzozowskiego niesie z sobą mnóstwo energii, pozytywnych emocji i obietnicę dobrej zabawy. Coś, czego brakuje nam w dobie pandemii. Na uwagę odbiorców zasługuje również żywiołowy teledysk, który został nakręcony w Muzeum Neonów w Warszawie.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.