2024-10-24 13:41:24

Jak poprawić technikę biegu i osiągać lepsze wyniki? 5 wskazówek

artykuł sponsorowany
artykuł sponsorowany
Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności ruchowych. Mimo że wydaje się proste, w rzeczywistości wymaga nauki oraz odpowiedniego przygotowania. Aby osiągać jak najlepsze rezultaty, warto poprawić technikę biegu. Sprawdź 5 przydatnych wskazówek, które pomogą ci być coraz lepszym sportowcem.

1. Postawa ciała – podstawa efektywnego biegu

Jeśli chcesz osiągać niesamowite wyniki, popracuj nad postawą ciała. Podczas biegu dużo osób niewłaściwie układa sylwetkę. W ten sposób nie tylko obniżają wydolność, ale też zwiększają ryzyko kontuzji. Warto zwrócić uwagę na kluczowe zasady pracy nad postawą ciała podczas biegu.
 
  1. Utrzymuj prostą sylwetkę i nie usztywniaj ciała. Lekko pochylone do przodu ciało to mniejszy wysiłek – wszystko dzięki efektywnemu wykorzystaniu siły grawitacji.
  2. Patrz przed siebie, nie w dół. Nie garb się, aby nie napinać ramion oraz szyi.
  3. Trzymaj ręce wzdłuż ciała, ugięte w łokciach pod kątem 90 stopni. Nie machaj przesadnie rękoma, aby niepotrzebnie nie tracić energii.
Pamiętaj również o odpowiednich butach, które pozwolą ci zachować prawidłową sylwetkę w trakcie ćwiczeń. Ciekawe modele obuwia do biegania znajdziesz m.in. tutaj: https://sportano.pl/marki/hoka.

2. Kadencja biegu – liczba kroków na minutę

Kadencja ma kluczowe znaczenie dla doskonałych wyników. Optymalna kadencja wynosi ok. 180 kroków na minutę. Może się jednak różnić w zależności od możliwości każdego z nas.

Warto kupić sobie zegarek sportowy z funkcją pomiaru kadencji, który ułatwi kontrolowanie wyników. Możesz również liczyć kroki, jeśli nie sprawia ci to problemu i nie dekoncentruje. Pamiętaj, że krótsze kroki i jednocześnie większa częstotliwość umożliwia efektywne wykorzystanie energii. Pozwala to również zmniejszyć ryzyko nadmiernego obciążenia stawów i mięśni.

Zwiększenie kadencji pomaga uniknąć nieodpowiedniego lądowania na podłożu podczas biegu. Nie ląduje się wówczas na pięcie zbyt daleko przed ciało. Dzięki temu mięśnie efektywniej pracują i zmniejsza się ryzyko kontuzji. Odpowiednie lądowanie ułatwią też dobrze dobrane buty do biegania. Wysokiej jakości obuwie znajdziesz m.in. tutaj: https://sportano.pl/p/185810/buty-do-biegania-meskie-hoka-clifton-9-bellwether-blue-dazzling-blue.

3. Prawidłowe lądowanie stopami

Dla optymalizacji biegu ważne jest lądowanie na właściwej części stopy. Wiele osób ląduje na pięcie, co jest błędem i może grozić kontuzją. Biegając, staraj się lądować na śródstopiu – w centralnej części stopy. Takie lądowanie lepiej absorbuje siłę uderzenia stopy o podłoże. Pięta powinna dotykać go naturalnie, a nie być pierwszym punktem kontaktu. W ten sposób uniknąć da się nadmiernego obciążenia bioder i kolan podczas biegu.

Lądowanie na śródstopiu da się wyćwiczyć. Aby nauczyć się lądowania bliżej środka ciała, możesz spróbować np. biegać boso po miękkim podłożu. Do biegania po utwardzonym terenie przyda się z kolei dobrze uszyte obuwie, które zmniejszy ryzyko powszechnych kontuzji biegowych. Ciekawe modele butów do biegania znajdziesz np. w tym miejscu: https://sportano.pl/blog/buty-do-biegania-hoka-porownanie-modeli-butow-biegowych-na-asfalt-oraz-do-biegania-w-terenie/.

4. Kontrolowanie oddechu

Jeśli o to nie zadbasz, szybko się zmęczysz i będziesz mieć kłopot z utrzymaniem odpowiedniego tempa. Pracuj nad oddechem przeponowym, który umożliwia pełniejsze wykorzystanie pojemności płuc i lepsze dotlenienie organizmu. Nie oddychaj płytko samą klatką piersiową.

Wypracuj też swój odpowiedni rytm oddechu, dzięki któremu bieg będzie stabilniejszy. Systematyczne ćwiczenia oddechowe sprawią, że z czasem będziesz biegać coraz dłużej.

5. Regeneracja i rozciąganie – bez tego efekty będą mierne

Technika biegu to jedno, ale kluczowe jest także rozciąganie. Praca nad mobilnością stawów zmniejsza ryzyko kontuzji. Po każdym biegu warto poświęcić na rozciąganie ok. 15 minut – dzięki temu skutecznie zadbasz o elastyczność mięśni. Warto też regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające.

Nie zapominaj o regeneracji, która jest równie ważna co trening. Zbyt intensywny wysiłek prowadzi do przetrenowania, a czasem nawet kontuzji. Warto więc planować dni odpoczynku i dbać o regenerację całego ciała. Dzięki temu będziesz osiągać coraz lepsze efekty.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.