2024-10-15 15:10:24

Polska U-19 pokonała Turcję w Stalowej Woli! "Biało-czerwoni" najlepsi w grupie

Polska pokonała Turcję na zakończenie I rundy eliminacji ME U-19 (fot. Grzegorz Bąk)
Polacy zakończyli pierwszą rundę eliminacji do Mistrzostw Europy.  Dziś "Biało-czerwoni" pokonali Turcję 3-0 i zwyciężyli w swojej grupie.

Od początku do ataku ruszyli "Biało-czerwoni". Już w 6. minucie Daniel Mikołajewski przymierzył bezpośrednio z rzutu wolnego, po interwencji bramkarza próbował dobijać Krzysztof Kolanko, ale nie trafił czysto w piłkę i od bramki wznowili goście.

Kolejne zagrożenie ze strony Polaków pojawiło się w 18. minucie, kiedy zza pola karnego przymierzył Mikołajewski, bramkarz sparował jednak ten strzał na rzut rożny. Niespełna dwie minuty później znów bliski gola był Daniel Mikołajewski, ale piłka przeszła minimalnie obok słupka.

W 21. minucie odpowiedzieli Turcy. Po strzale z około 20. metrów piłka zatrzymała się na słupku, a później dobitka z "piątki" była już niecelna.

Polacy skutecznie ostudzili zapędy rywali w 39. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, zrobiło się spore zamieszanie pod bramką, bramkarz sparował piłkę w kierunku prawego słupka po strzale jednego z zawodników, a potem formalności z bliskiej odległości dopełnił Daniel Mikołajewski. Po pierwszej połowie "Biało-czerwoni" prowadzili 1-0.

Dwa rzuty karne dla "Biało-czerwonych" w drugiej połowie

Po zmianie stron Turcy nie byli w stanie odpowiedzieć, a w 75. minucie bliski podwyższenia wyniku był Karol Borys, piłka zatrzymała się jednak na poprzeczce. Chwilę później Jan Faberski został sfaulowany w polu karnym i arbiter podyktował jedenastkę. Celnie z rzutu karnego przymierzył Daniel Mikołajewski i Polacy prowadzili już 2-0.

Sześć minut przed końcem znakomitą okazję miał jeszcze Nowakowski, ale lewą nogą przymierzył minimalnie niecelnie. Natomiast później świetnie na linii bramkowej interweniował Jakub Krzyżanowski i tym razem uchronił "Biało-czerwonych" przed stratą gola.

W 89. minucie sędzia po raz drugi podyktował rzut karny dla Polski. Tym razem w "szesnastce" sfaulowany został Szymon Kądziołka, a z jedenastu metrów na 3-0 podwyższył Karol Borys i przypieczętował zwycięstwo "Biało-czerwonych".

Polska - Turcja 3-0 (1-0)

1-0 Daniel Mikołajewski (39)
2-0 Daniel Mikołajewski (78-rzut karny)
3-0 Karol Borys (90-rzut karny)

Polska: 22. Miłosz Piekutowski - 4. Igor Orlikowski, 2. Dominik Szala, 5. Michał Gurgul, 16. Krzysztof Kurowski (82, 3. Jakub Krzyżanowski) - 19. Jan Faberski (87, 18. Jan Dorożko), 6. Maksymilian Sznaucner (67, 21. Szymon Kądziołka), 8. Karol Borys, 20. Eryk Grzywacz, 11. Krzysztof Kolanko (66, 15. Kacper Nowakowski) - 10. Daniel Mikołajewski (82, 17. Alan Rybak).

Turcja: 12. Onuralp Çevikkan - 5. Taylan Aydın (89, 8. Berat Yilmaz), 15. Hamza Güreler, 3. Yusuf Akçiçek, 2. Berkay Karaca - 20. Doğanay Avcı (63, 16. İsak Vural), 6. Veis Yıldız (76, 7. Arda Usluoğlu), 18. Efe Akman, 10. Gökdeniz Gürpüz, 17. Emirhan Arkutcu - 9. Yalın Dilek.

żółte kartki: Sznaucner - Güreler, Aydın, Karaca.