Liga Narodów - najmłodsze rozgrywki w ramach UEFA
Liga Narodów to rozgrywki w męskiej piłce nożnej rozgrywane zaledwie od sezonu 2018/2019. Do Ligi należy wszystkie 55 krajowych seniorskich reprezentacji mężczyzn w piłce nożnej, które zrzeszone są w UEFA. Co dwa lata, w roku nieparzystym, odbywa się ich finał.
W tym sezonie gospodarzem zmagań jest Holandia (w dwóch wcześniejszych edycjach gospodarzem była Portugalia oraz Włochy), a do finałowej czwórki zakwalifikowały się reprezentacje:
- Holandia
- Chorwacja
- Hiszpania
- Włochy
Wszystkie finałowe spotkania (półfinały, mecz o 3 miejsce i finał) rozgrywane są w jednym kraju. Gospodarza wybiera UEFA spośród krajów grających w dywizji A (najlepsze europejskie drużyny). System podziału krajowych federacji w Lidze Narodów polega na przydziale drużyn do czterech dywizji (A, B, C i D) w zależności od współczynniku UEFA.
W każdej z dywizji drużyny losowane są do czterech grup złożonych z trzech lub czterech drużyn, pomiędzy którymi odbywają się poszczególne spotkania. Finałowe rozgrywki odbywają się pomiędzy najlepszymi czterema drużynami wyłonionymi z grup należących do dywizji A. Reprezentacje z pozostałych dywizji rywalizują o awans do wyższej grupy. Najgorsze drużyny z trzech pierwszych dywizji (A, B i C) na koniec sezonu spadają do niższej grupy.
Finały Ligi Narodów u bukmacherów
Obstawianie wyników poszczególnych meczów turnieju finałowego Ligi Narodów każdego roku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kibiców. Jak donoszą zakłady bukmacherskie, w tym czasie przyjmowanych jest o wiele więcej zakładów, bukmacherzy przygotowują też dodatkowe promocje i upusty dla swoich użytkowników.
W tym okresie znacząco wzrasta także wśród typerów popularność różnego rodzaju bonusy bukmacherskie. Obstawiając wyniki meczów warto zapoznać się ze wskazówkami profesjonalnych typerów i dobrze orientować się w aktualnej kondycji poszczególnych zespołów.
Zmiany w kolejnym sezonie
UEFA zapowiedziała zmiany w systemie rozgrywek w kolejnej edycji Ligi Narodów. Będzie nieco trudniej dostać się do finałowego turnieju, w którym rywalizują cztery najlepsze zespoły turnieju.. Od kolejnego sezonu 2024/2025 wprowadzony ma zostać system barażowy.
Oznacza to, że zespół, który zajmie pierwsze miejsce w rozgrywkach grupowych w dywizji A nie przejdzie automatycznie do finałów, będzie musiał rozegrać mecz barażowy z zespołem z drugiego miejsca w innej grupie.
Zmiany te, choć sprawią, że trudniej będzie dostać się do finałowej czwórki, przyniosą także więcej emocji dla kibiców i więcej spotkań, które warto będzie obejrzeć. Nie zmienią się natomiast zasady spadku do niższych dywizji.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.