Nasze smartfony coraz częściej zastępują inne urządzenia codziennego użytku, w tym także konta i karty płatnicze. Rosnące zainteresowanie, jakim cieszą się z roku na rok płatności mobilne, znajduje potwierdzenie w statystykach. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że niemal 13 procent wszystkich transakcji zbliżeniowych realizowanych w Polsce stanowią obecnie transakcje mobilne. Z kolei aż 17,5 miliona Polaków aktywnie korzysta z bankowych aplikacji na telefon. Co warto o nich wiedzieć, zanim rozpocznie się użytkowanie? Czy płatności i finanse mobilne są bezpieczne?
1. Płatności mobilne - z jakich można korzystać?
2. Możliwości aplikacji mobilnych
3. Czy korzystanie z aplikacji mobilnej banku jest bezpieczne?
Bądźmy szczerzy! Do płatności mobilnych należy przyszłość sektora finansowego, a niektórzy mówią nawet, że wielkimi krokami zbliża się era płatności mobilnych. Warto zatem być na bieżąco i zaglądać do serwisów tematycznych, na przykład na stronę finansemobilne.pl.
Płatności mobilne - z jakich można korzystać?
Mówiąc o płatnościach realizowanych za pomocą urządzeń mobilnych, mamy na myśli całą grupę typów transakcji. Jakie są najpopularniejsze rodzaje płatności mobilnych? Możemy sklasyfikować je na przykład ze względu na sposób łączenia urządzenia z bankowym centrum przetwarzania danych. Wyróżniamy wówczas:
- płatności mobilne zdalne, dotyczące głównie zakupów online - polegają na tym, że urządzenie łączy się z serwerem drogą internetową lub poprzez wysłanie wiadomości SMS; klient wykorzystujący aplikacje mobilne dokonuje płatności, a kwota pobierana jest z jego konta, lub w wiadomości sms klient otrzymuje kod, który wykorzystuje do płatności,
- mobilne płatności zbliżeniowe - bazujące na technologii komunikacji bliskiego zasięgu NFC; wystarczy zbliżyć smartfon, smartwatch czy smartband do terminala płatniczego, by móc korzystać z nich jak z karty płatniczej;
- płatność kodem QR - niektóre banki udostępniły swoim klientom możliwość, by dokonać płatności przez zeskanowanie kodu QR; w tym celu wystarczy zeskanować kod telefonem, a następnie zatwierdzić transakcję;
- systemy płatności mobilnych - pozwalające całkowicie zrezygnować z płatności kartą; obecnie do najpopularniejszych zaliczają się: BLIK, Google Pay, Apple Pay, mPay.
Możliwości aplikacji mobilnych
Aplikacje bankowe to nie tylko szansa na to, by wygodnie dokonywać płatności bez karty, ale również całe mnóstwo innych przydatnych funkcji. Korzystając z bankowości internetowej, można:
- sprawdzić informacje na temat stanu konta oraz historii transakcji na rachunku,
- zrobić przelew lub dokonać płatności za zakupy online,
- założyć zlecenie stałe lub polecenie zapłaty - więcej informacji o poleceniu zapłaty na http://finansemobilne.pl/polecenia-zaplaty/,
- zawnioskować o kredyt, pożyczkę, limit w rachunku,
- zastrzec lub zablokować kartę.
Czy korzystanie z aplikacji mobilnej banku jest bezpieczne?
Wielu klientów banków, mimo rosnącej popularności aplikacji bankowych i płatności mobilnych, nadal ma obawy związane z korzystaniem z takich udogodnień. Dotyczą one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa przy dokonywaniu transakcji oraz logowaniu do serwisu. Tu możemy uspokoić - bezpieczeństwo płatności mobilnych utrzymuje się na wysokim poziomie. Specjaliści dbają o dbają o ochronę i zapewnienie bariery przed ewentualnymi atakami hakerskimi.
Oczywiście, korzystanie z urządzenia mobilnego do celów finansowych nadal wymaga zachowania rozsądku. Specjaliści doradzają, aby unikać niezabezpieczonych sieci wifi, nie klikać w podejrzane linki i nikomu nie podawać swoich haseł oraz PIN-ów.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.