Obecnie istnieje możliwość skorzystania z tzw. ulgi na start, choć jest ona rozwiązaniem obligatoryjnym i nie musimy się do niej zgłaszać. Warto jednak wiedzieć, jakie daje ona możliwości i kiedy dokładnie możemy z niej skorzystać.
Czym jest ulga na start?
Najprościej rzecz ujmując jest to zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne, przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności dla nowych przedsiębiorców. Jednak nie jest to takie proste, bo istnieją wyjątki i nie każdy ma możliwość skorzystania z tego rozwiązania.
Kiedy nie można skorzystać z ulgi na start?
Ulga przeznaczona jest dla nowych przedsiębiorców, jednak nie tylko dla osób, które po raz pierwszy w życiu otwierają działalność. Nie skorzystamy z niej, jednak jeśli od zamknięcia poprzedniej firmy nie minęło przynajmniej 60 miesięcy. Ponadto nie jest to rozwiązanie dla osób, które pracowały na etacie, a teraz otwierają działalność i na rzecz byłego pracodawcy będą świadczyć taki sam zakres usług. Więcej na ten temat przeczytasz na portalu PasjaBiznesu.pl.
Co dalej, gdy skończy się okres ulgi?
Ulga na start trwa 6 miesięcy, jednak to jeszcze nie koniec możliwości. Wszyscy doskonale wiemy, że to często zdecydowanie zbyt mało, aby się rozwinąć i osiągać zyski. W związku z tym przedsiębiorca, który korzystał z ulgi na start, po tym okresie ma możliwość przejścia na tzw. preferencyjny, niski ZUS. Na nim możemy pozostać przez okres dwóch lat. W związku z tym aż przez dwa i pół roku możemy dzięki takim ułatwieniom rozwiać swoją firmę.
W jaki sposób skorzystać z ulgi na start?
Biorąc pod uwagę, że ulga start jest jedynie opcją dla nowych przedsiębiorców i mogą oni normalnie przystąpić do ubezpieczeń społecznych, to chcąc z niej skorzystać, trzeba do odpowiednio wskazać. Można tego dokonać na dwa sposoby.
Aby skorzystać z ulgi na start konieczne jest złożenie formularza ZUS ZZA. Jest to deklaracja, na której wyrażamy chęć przystąpienia do ubezpieczenia zdrowotnego. W czasie takiej rejestracji niezbędne jest podanie odpowiedniego kodu tytułu ubezpieczenia. W tym wypadku będzie to kod 05 40, czyli osoba niepodlegająca ubezpieczeniom społecznym, ale podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wynika to z art.18 ust.1 ustawy Prawo Przedsiębiorców.
Deklarację ZUS ZZA można złożyć na dwa sposoby. Pierwszą możliwością jest załączenie jej w czasie składnia wniosku do CEIDG. Wówczas w punkcie 12.2 zaznaczamy „Dołączam zgłoszenia ZUS” i „ZZA”. Drugą opcją jest wysłanie deklaracji bezpośrednio przez system zintegrowany z ZUS. Taka deklaracja powinna zostać złożona w ciągu trzech dni od momentu rejestracji działalności.
Co jeszcze warto wiedzieć o uldze na start?
Jeśli chcemy skorzystać z ulgi na start, to warto zadbać, aby dniem założenia naszej działalności nie był pierwszy dzień miesiąca, tylko dowolny kolejny. Wynika to z tego, że nawet jeśli założymy działalności 2 lutego to pierwszym pełnym miesiącem korzystania z tego rozwiązania, przywileju, będzie marzec, więc dzięki temu będziemy mieć nawet prawie miesiąc dłużej możliwości oszczędzenia na składkach.
Z pewnością ulga na start jest rozwiązaniem, które pozwoli wielu firmom rozwinąć się i przetrwać ciężki okres rozruchu na rynku. Ograniczenie kosztów, w tym czasie jest bardzo pożądane i w tej dziedzinie to docenimy. W konsekwencji wysokie, normalne składki możemy płacić dopiero po 31 miesiącach od wejścia na rynek, w związku z czym jest to znaczące ułatwienie i oszczędność dla początkującej firmy.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.