Soczewki kontaktowe odpowiednie do wady wzroku
Najczęstszymi problemami dotykającymi naszych oczu są krótkowzroczność (miopia) i nadwzroczność (hyperopia). Obie te wady wynikają ze skupienia promieni świetlnych w nieodpowiednim miejscu oka. Prawidłowo funkcjonujący narząd wzroku ogniskuje światło dokładnie na siatkówce. Oko krótkowidza robi to przed siatkówką, który stara się zbliżyć do źle widocznego obiektu lub zmrużyć oczy. Oko dalekowidza ogniskuje promienie świetlne za siatkówką a on sam może nabyć z czasem charakterystycznego gestu trzymania wszystkiego w wyciągniętych rękach.
Stopień zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności, wyrażamy w dioptriach – przy krótkowidzach wartość będzie ujemna, przy dalekowidzach – dodatnia. Do korekty tych wad standardowo używane są sferyczne soczewki kontaktowe, których moc działania jest identyczna w każdym punkcie, lecz ostrość największa w części centralnej.
Wadą, która może być korygowana dzięki soczewkom kontaktowym, jest też astygmatyzm. Astygmatyk widzi zarówno bliskie, jak i dalekie obiekty, ale rozproszenie padającego do wnętrza oka światła sprawia, że obserwuje świat nieostro. Do korekty astygmatyzmu stosowane są soczewki kontaktowe cylindryczne, czyli toryczne. Niejednokrotnie astygmatyzm nie jest jedyną wadą, ale występuje wspólnie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, utrudniając dobór soczewek.
Presbiopia z kolei to wada pojawiająca się z wiekiem. Oznacza ona utratę elastyczności, a co za tym idzie, spadek możliwości akomodacji oka. Do jej korekty oferowane są soczewki kontaktowe multifokalne, czyli progresywne.
Czas użytkowania soczewek kontaktowych
Soczewki miesięczne pozwalają rzadziej dokonywać ich zakupu, ale utrzymanie ich w czystości wymaga specjalnych środków i zabiegów. Nie są one trudne, wystarczy robić to systematycznie.
Jednodniowe soczewki są szczególnie wygodne i higieniczne – nie musimy ich czyścić, po całym dniu po prostu je wyrzucamy, a o poranku zakładamy nowe. Najlepsze soczewki jednodniowe prezentowane są np. w rankingu prowadzonym przez sklep BezOkularow.pl
Dostępne są także soczewki całodobowe, w których można spać, choć zdaniem specjalistów lepiej nie robić tego zbyt często.
Dobór soczewek kontaktowych
Dane na recepcie oznaczają kolejno:
- PWR/SPHERE: moc sferyczna soczewek
- CYL: moc cylindra (dla soczewek torycznych)
- AX/AXIS: oś soczewki (dla soczewek torycznych)
- ADD/MAX ADD: dodatek do wyraźnego widzenia bliży w soczewkach progresywnych
- BC: krzywizna soczewek kontaktowych; najczęściej jest podana na opakowaniu, ale czasami istnieje możliwość wskazania spośród kilku opcji
- DIA: średnica soczewki w milimetrach
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.