Każdy hodowca roślin pragnie, by jego podopieczni rośli szybko i zdrowo. Jednak jeśli dbasz o swoje rośliny, z pewnością chcesz, by nie tylko były zdrowe, ale też dawały duże plony. Dlatego warto zapoznać się z korzyściami, jakie daje odpowiednie nawożenie, które wzbogaci glebę w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.
Azot - główny składnik pokarmowy roślin
Najważniejszym składnikiem nawozów przeznaczonych głownie do przemysłu rolniczego jest azot. Jest on pierwiastkiem niezbędnym do syntezy białek w formie bezpośrednio przyswajalnej wspomagając prawidłowy rozwój roślin. Nawóz azotowy jest powszechnie stosowany również ze względu na stosunkowo dużą neutralność dla środowiska, gdyż łatwo ulega wymywaniu z gleby i uwalnianiu do atmosfery. Z tego jednak względu powinien być regularnie dostarczany w każdym roku wysiewania roślin.
Nawozy azotowe - dla bujnego wzrostu i odpowiedniego nawodnienia
Nawozy rolnicze są powszechnie stosowane w przemyśle, a wśród nich największe znaczenie gospodarcze mają nawozy azotowe, które stanowią najczęściej mieszanki związków azotowych z innymi pierwiastkami wzbogacającymi glebę. Brak azotu działa negatywnie na wielkość plonu poprzez osłabienie łodyg, a także skraca okres wegetacji. Dlatego nawozy azotowe znajdują zastosowanie zwiększając plonowanie większości roślin. Ponadto są to substancje wyjątkowo łatwo przyswajane przez rośliny i działające wielowymiarowo:
- przyspieszają wzrost
- zwiększają ilość nasion
- wpływają na polepszenie gospodarki wodnej i mineralnej roślin
- zwiększają masę zieloną
Nawozy azotowe występują w formie amonowej i saletrzanej. Nawozy amonowe oraz mieszanki saletrzano-amonowe mogą jednak wpływać na zwiększenie kwasowości gleby.
Nawóz azotowy - rodzaje nawożenia
Różnorodne są również drogi przyswajania związków z nawozów azotowych. Do większości roślin stosowane są nawozy glebowe. Dostępne są już jednak nawozy w formie przyswajalnej bezpośrednio przez liście. W takich nawozach obecne są związki między innymi ograniczające odwadnianie komórek dostarczane dolistnie przez opryski.
Jak zadbać o wzrost roślin i prawidłowy odczyn gleby - nawóz wapniowy
Wapń jest ważnym składnikiem wspomagającym rolnictwo poprzez zapewnienie odpowiedniego odczynu gleby i dostarczenie roślinom składników niezbędnych do rozwoju. W zależności od funkcji w glebie występują w formie związków wapna odkwaszającego i wapna nawozowego.
Odkwaszanie gleby za pomocą nawozów wapniowych
Gleby w Polsce często posiadają odczyn kwaśny niekorzystny dla roślin, dlatego konieczne jest dostarczanie składników zasadowych. W ten sposób działa nawóz wapniowy w formie wapna węglanowego lub zmielonych skał wapiennych. Są to substancje neutralne dla środowiska, gdyż nie mają żrących właściwości i nie zmniejszają żyzności gleby. Efekty ich stosowania pojawiają się jednak dopiero po pewnym czasie, natomiast utrzymują się stosunkowo długo. W celu natychmiastowego działania stosuje się wapno węglowego, którego główną funkcją jest obniżenie kwasowości gleby. Działa on jednak żrąco, niszczy mikroorganizmy i obniża żyzność.
Wapno nawozowe
Ten rodzaj nawozu dostarcza roślinom wapnia, który jest niezbędny zwłaszcza dla roślin rodzących owoce. Wśród nawozów wapniowych dostępna jest między innymi forma saletrzana, czyli saletra wapniowa zawierająca takie składniki jak azot i siarka potrzebne do otrzymania bogatych plonów. Nawozy wapniowe mogą też zawierać liczne składniki odżywcze, które oprócz działania regulującego odczyn gleby, mogą działać zwiększać żyzność i wpływać pozytywnie na rozwój mikroorganizmów glebowych.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.