Strzelectwo sportowe to bardzo szczególna dyscyplina sportu. W dawnych czasach na igrzyskach olimpijskich była nawet pewna, bardzo specyficzna, dyscyplina sportowa - pojedynki. Klasyczne pojedynki na broń palną pomiędzy dwiema osobami. Zrezygnowano jednak z tego z powodu wysokiego poziomu ryzyka, a także z powodu niewielkich walorów typowo sportowych - uznano, że na pojedynki nie ma już miejsca podczas igrzysk olimpijskich.
Z biegiem czasu w ogóle pojedynki jako takie przestały być też obowiązującym i uznanym sposobem na rozwiązywanie konfliktów. Ale strzelectwo sportowe to coś zupełnie innego i dużo bardziej złożonego. Jako dyscyplina sportowa cieszy się więc także obecnie dużym zainteresowaniem ludzi. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać osobom, które nigdy się tym nie zajmowały - ta dyscyplina wcale nie jest łatwa i wymaga mnóstwa umiejętności oraz samozaparcia. Zdecydowanie nie jest czymś, w czym każdy może osiągnąć mistrzostwo. Nadal jednak warto się nią zainteresować. Być może właśnie ty odnajdziesz swoją życiową pasję.
- Strzelectwo - dyscyplina sportu
- Rodzaje strzelectwa w sporcie
- Broń w strzelectwie sportowym
Czym jest strzelectwo sportowe?
Strzelectwo sportowe to szczególna dyscyplina sportu. Oczywiście, najbardziej liczy się tutaj trafianie w cel, ale wcale nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wytrenowanie celnego oka i pewnej ręki to długa i bardzo żmudna praca. Wymaga też mnóstwa cierpliwości i samozaparcia. Nie są to cechy, które przypisane są każdemu człowiekowi. Strzela się z różnej broni - kulowej krótkiej, broni pneumatycznej czy nawet z broni palnej. Strzelec musi pokazać nie tylko, że ma wyśmienite oko i pewną rękę, ale też że doskonale umie obchodzić się z bronią.
Rodzaje strzelectwa sportowego
Nie da się ukryć - strzelectwo sportowe to nie jest jednolita konkurencja. W jej ramach istnieją różnorodne konkurencje strzeleckie. Nikt nie wymaga od strzelców, by byli doskonali we wszystkich jej odmianach, ale warto się orientować w tym temacie. Istnieje bowiem strzelectwo długodystansowe, strzelectwo dynamiczne czy w końcu strzelectwo westernowe. Dyscyplinę dzieli się też ze względu na użytą broń sportową. Umiejętności strzeleckie mają ogromne znaczenie, ale odpowiednia broń też jest bardzo ważna - w innym wypadku można nawet zostać zdyskwalifikowanym. W konkurencjach karabinowych należy używać specjalnych karabinów. Bronią dopuszczoną do konkurencji strzeleckich jest też pistolet szybkostrzelny, broń pneumatyczna i pistolet sportowy. Są nawet konkurencje, które wymagają broni czarnoprochowej. Strzela się też z różnych pozycji - w postawie stojącej czy w pozycji leżącej. Do tego w strzelaniu sportowym wymagane są też specjalne buty.
Czym jest karabin sportowy?
Pistolety i karabiny są naprawdę bardzo różne, a strzelanie bywa naprawdę skomplikowane. To bardzo ważne, by dobrać broń do konkretnych potrzeb. Czasami będzie to karabin dowolny, ale czasami będą to bardziej zdefiniowane modele, jak na przykład pistolet szybkostrzelny. Karabin sportowy to nic innego jak broń palna, która ma boczny zapłon z lufami gwintowanymi o odpowiednim kalibrze, centralny zapłon z lufami gwintowanymi do 12 milimetrów kalibru, gładką lufę przystosowaną do używania czarnego prochu. Za każdy jeden strzał z takiej broni dostaje się punkty, które podczas zawodów mają ogromne znaczenie dla końcowego wyniku. Pod uwagę brane jest nie tylko trafienie w cel, ale też to, co się dokładnie stało podczas oddania strzału i trafienia. Wszystko zależy od konkurencji.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.