Zwykły smutek czy zaburzenie psychiczne?
- niską samoocenę,
- problemy ze snem,
- zaburzona aktywność,
- poczucie winy,
- problemy z apetytem
- obniżenie sprawności intelektualnej, kłopoty ze skupieniem uwagi,
- myśli i zachowania samobójcze.
Każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny i diagnozy terapeutycznej. Nie jest do końca zbadane, co odpowiada za wywołanie tego stanu. Skomplikowana struktura mózgu nie pozwala jednoznacznie określić czynników wpływających na pojawienie się choroby, są zbyt złożone. Jednakże wysunięto kilka hipotez na ten temat.
Przyczyny wystąpienia zaburzenia
- biologiczne – zaburzenia gospodarki hormonalnej i immunologicznej, obciążenie genetyczne, dysfunkcje neuroprzekaźnictwa i nieprawidłowa biologia snu,
- psychologiczne i psychospołeczne – dotyczą predyspozycji chorego do radzenia sobie w sytuacjach ciężkich, stresowych, wymagających odporności emocjonalnej. Duże znaczenie mają też umiejętności interpersonalne i sposób sprostania problemom związanym takimi kwestiami jak utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem. Osoby, które cierpią przez zaburzenie na tle psychologicznym, mają niską samoocenę, brakuje im wiary w siebie. Może to być związane z nieprawidłowymi relacjami z rodzicami. Dziecko, którego potrzeby nie są zaspokojone, uczucia i emocje nie są odwzajemniane, ma niskie poczucie wartości, nie czuje się warte uwagi, nie umie być chwalone i nie docenia żadnych swoich sukcesów w życiu dorosłym. Również przeżyte traumy odznaczają się na stałe w psychice człowieka. Stresujące sytuacje, negatywne wydarzenia życiowe, a szczególnie te, które miały miejsce w dzieciństwie, mogą powodować trwałe dysfunkcje synaps neuronowych, co ma odzwierciedlenie w narastaniu błędnego postrzegania świata i samego siebie, skutkując stanami depresyjnymi.
Jak sobie radzić z depresją?
Istotnym zagadnieniem jest też profilaktyka antydepresyjna. Metody wspierające proces terapii, takie jak: aktywność fizyczna, relacje towarzyskie, odpowiednia dieta, stosowanie probiotyków, ziołolecznictwo, mogą przyjąć naturalną formę dbania o równowagę emocjonalną. Nie powinny stanowić alternatywy dla profesjonalnej pomocy, ale są dodatkowym formą wzmocnienia stanu psychicznego pacjenta.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.