Od wózka ręcznego do napędu
Pierwszy wózek ręczny paletowy powstał w późnych latach 40-tych XX wieku. Tak jak obecne wózki paletowe wykorzystywał on siłę mięśni operatora, aby wprawić w ruch urządzenie lub rozpocząć pobieranie ładunków. Wysokość podnoszenia w tego typu pojazdach jest niewielka - zaledwie 20-30 cm, które umożliwia uniesienie palety, swobodne przetransportowanie jej i pozostawienie we wskazanym miejscu.
Jednak z czasem okazało się, że paleciaki ręczne, mimo swojej użyteczności, wymagają wprowadzenia nieco zmian, dla ułatwienia pracy operatorów. Tworząc wózki paletowe elektryczne zatroszczono się przede wszystkim o:
- elektryczny napęd, umożliwiający przewożenie oraz obsługę ładunków o większej wadze, bez konieczności używania siły mięśni;
- większą wysokość podnoszenia, dzięki której paleciak zaczął być wykorzystywany nie tylko do transportu palet na niewielkie odległości, ale także podnoszenia ich i umieszczania na regałach itp.;
- możliwości jazdy wózków przy użyciu mechanicznego napędu.
W ten sposób powstały pierwsze wózki paletowe elektryczne, które później udoskonalano o kolejne dodatkowe możliwości i funkcje, takie jak:
- szybki i bezpieczny transport ładunków na duże odległości poprzez zamontowanie pod dyszlem wózka niewielkiej platformy, na której stanąć może pracownik;
- jeszcze większa wysokość podnoszenia poprzez wprowadzenie wózków paletowych elektrycznych z masztem;
- zapewnienie wygodnej obsługi i większego komfortu pracy dzięki wprowadzeniu wózków paletowych z miejscem wyznaczonym dla operatora.
Od czasu powstania pierwszego wózka paletowego minęło sporo czasu, a na rynku pojawiło się sporo różnorodnych wersji, których pierwowzorem był paleciak ręczny.
Paleciak czy widlak?
Standardowe widlaki posiadają stalową konstrukcję, nazywaną profesjonalnie ramą, natomiast urządzenia pracujące na co dzień na zewnątrz pomieszczeń (jak np. wózki widłowe spalinowe czy wózki terenowe) często wyposażone są w zabudowaną kabinę, która osłania operatora pojazdu przed wiatrem czy deszczem. Tego typu rozwiązań próżno szukać w wózkach paletowych ręcznych czy nawet elektrycznych. Dlaczego? Ponieważ pojazdy te przystosowane są przede wszystkim do pracy na terenie zadaszonych obiektów.
Wózki paletowe elektryczne od widłowych odróżnia również zastosowany typ ogumienia. O ile w przypadku widlaków korzysta się z możliwości wyboru opon pneumatycznych lub elastycznych, o tyle wózki paletowe wyposażone są w pełne koła, które co prawda charakteryzuje dość słaba amortyzacja, jednak w tych pojazdach dobrze sprawdzają się w swojej roli.
Nie mniej paleciaki posiadają pewną niekwestionowaną wyższość nad widlakami - są znacznie mniejsze, a przy tym tańsze. Operowanie wózkiem paletowym elektrycznym nie wymaga tyle miejsca, co wykonywanie manewrów wózkiem widłowym. A koszt zakupu popularnego paleciaka jest kilka razy niższy niż kwota jaką trzeba przeznaczyć na wózek widłowy. Dzięki temu wózki paletowe elektryczne wciąż utrzymują się na rynku i są tak chętnie wybierane przez przedsiębiorców.
Typy paleciaków
Obecnie na rynku znaleźć można kilka głównych typów wózków paletowych. Należą do nich:
- wózki paletowe ręczne;
- wózki elektryczne paletowe prowadzone;
- wózki paletowe elektryczne z podestem dla operatora;
- wózki paletowe z masztem i napędem elektrycznym;
- wózki paletowe z napędem elektrycznym i miejscem dla operatora.
Proste paleciaki ręczne oraz elektryczne prowadzone wykorzystywane są przede wszystkim w składowaniu niskim, przewożeniu ładunków oraz rozładunku ciężarówek.
Paleciaki elektryczne z podestem, miejscem dla operatora i masztem sprawdzą się natomiast również przy składowaniu średnim, ze względu na ich możliwość unoszenia ładunków na większe wysokości.
Wszystkie rodzaje wózków paletowych przeznaczone są głównie do prac związanych z pobieraniem i składowaniem ładunków w sklepach i marketach, a także przewożeniem części czy podzespołów w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Paleciaki wykorzystuje się również do kompletowania zamówień w magazynach oraz rozładunku dostaw. Różnorodne modele paleciaków znajdziesz na: www.lemarpol.com.pl/wozki/paleciaki.
Podsumowanie
Prosty wózek paletowy elektryczny potrafi więcej niż mogłoby się wydawać - skutecznie radzi sobie z transportem ładunków na duże odległości oraz unoszeniem ich nawet na kilka metrów. Umożliwia mu to wydajny silnik elektryczny, który pracuje cicho, napędzając urządzenie.
Eksploatacja wózków paletowych elektrycznych jest tania, a ich obsługa łatwa i bezproblemowa, przez co wielu przedsiębiorców chętnie wybiera je do swojego biznesu.
_______________________________________________________________
Magdalena Burdak
Specjalista SEO SEM
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.