2024-03-26 23:29:37

Polska zagra na Euro 2024! Walia pokonana po rzutach karnych

Polska pokonała Walię po serii rzutów karnych i zagra na Euro 2024! (fot. Robert Skalski/archiwum)
Polska zagra na Euro 2024! "Biało-Czerwoni" awans wywalczyli dopiero po serii rzutów karnych, gdzie pokonali Walię 5-4.

Od pierwszych minut finałowego starcia w Cardiff można było zauważyć, jak duża stawka ciąży na obu zespołach. Po początkowym chaosie, jako pierwsi zaatakowali "Biało-Czerwoni". W 13. minucie, po wrzutce Przemysława Frankowskiego bliski zamknięcia był Karol Świderski, zabrakło mu jednak centymetrów, aby skierować futbolówkę do bramki.

Na odpowiedź gospodarzy również nie trzeba było długo czekać. W 17. minucie Walia popędziła z kontrą, co zaowocowało rzutem rożnym. Później główkował Ben Davis i piłka poszybowała minimalnie nad poprzeczką.

W kolejnych minutach to Walijczycy zyskiwali coraz większą przewagę. Podopieczni Michała Probierza nie potrafili dłużej utrzymać się przy piłce, a gospodarze stwarzali coraz większe zagrożenie pod naszą bramką.

Duże szczęście Polaków w końcówce pierwszej połowy

W 45. minucie piłka wpadła do bramki Wojciecha Szczęsnego, jednak gol nie został uznany. Kieffer Moore zgrywał głową do Bena Daviesa, który znajdował się na spalonym.

W drugą połowę również lepiej weszli Walijczycy. W 49. minucie kapitalną paradą musiał wykazać się Wojciech Szczęsny po groźnej główce Kieffera Moore.

W kolejnych minutach nieco ożywili się Polacy. Groźnie zrobiło się po krótkim rozegraniu rzutu rożnego. Przed bramką znalazł się Jakub Kiwior, jednak nie trafił czysto w piłkę i ta przeszła obok bramki. W 68. minucie Jan Bednarek był bliski zamknięcia podania od Karola Świderskiego, jednak zabrakło mu kilku centymetrów.

90. minut nie rozstrzygnęło rywalizacji

Niespełna minutę później Kieffer More doszedł do pozycji strzeleckiej po wrzutce z bocznej strefy jednak uderzył niecelny. Wojciech Szczęsny bez problemów wychwycił futbolówkę.

W 90. minucie swoich sił z dystansu spróbował Robert Lewandowski, ale i tym razem piłka nie znalazła drogi do bramki. Cztery minuty doliczonego czasu gry również nie wystarczyły, aby wyłonić zwycięzcę dzisiejszego starcia i potrzebna była dogrywka.

Wojciech Szczęsny bohaterem rzutów karnych

W 100. minucie znów groźnie zrobiło się pod bramką Polaków. Po wrzutce z lewej flanki najpierw interweniował Wojciech Szczęsny, a potem obrońcy oddalili zagrożenie. W odpowiedzi kapitalnie z dystansu przymierzył Jakub Piotrowski, ale piłka minimalnie minęła okienko bramki Warda.

W drugiej części dogrywki również żadnej z drużyn nie udało się skierować futbolówki do bramki. Awans na Euro 2024 musiał zostać rozstrzygnięty po rzutach karnych. W serii jedenastek lepsi okazali się Polacy, kiedy Jamesa zatrzymał Wojciech Szczęsny.

Walia - Polska 0-0 (4-5- rzuty karne)

Walia: 12. Danny Ward - 5. Chris Mepham, 6. Joe Rodon, 4. Ben Davies - 14. Connor Roberts (84, 7. David Brooks; 112, 23. Nathan Broadhead), 17. Jordan James, 15. Ethan Ampadu, 8. Harry Wilson, 9. Brennan Johnson (70, 20. Daniel James), 3. Neco Williams - 13. Kieffer Moore.

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 5. Jan Bednarek (80, 17. Bartosz Salamon), 3. Paweł Dawidowicz, 14. Jakub Kiwior - 19. Przemysław Frankowski, 8. Bartosz Slisz, 6. Jakub Piotrowski (106, 13. Taras Romanczuk), 10. Piotr Zieliński (101, 20. Sebastian Szymański), 21. Nicola Zalewski - 9. Robert Lewandowski, 7. Karol Świderski (80, 23. Krzysztof Piątek).

żółte kartki: J.James, Mepham - Piotrowski, Zalewski.
czerwona kartka: Chris Mepham (120. minuta, Walia, za drugą żółtą).