2023-12-23 17:36:33

PGE Rysice pokonały ŁKS Commercecon Łódź

Wspaniałym widowiskiem pożegnały się z halą Podpromie rzeszowskie siatkarki. Fot. Monika Pliś
Mecze dwóch najlepszych drużyn poprzedniego sezonu zwykły obfitować w mnóstwo emocji i zwrotów akcji. Tak też było w sobotnie popołudnie w Rzeszowie, gdzie PGE Rysice po ponad 150 minutach walki pokonały mistrzynie Polski.

W zaległym spotkaniu 11. kolejki Tauron Ligi PGE Rysice Rzeszów podejmowały ŁKS Commercecon Łódź. Stawką starcia dwóch czołowych drużyn ubiegłego sezonu było drugie miejsce w tabeli i zredukowanie straty do liderującego Chemika Police.

Pierwszy set imienia Gabrieli Orvosovej

Początek meczu toczył się pod dyktando podopiecznych Alessandro Chappininego. Łodzianki upatrzyły sobie na przyjęciu Ann Kalandadze i to przyniosło efekt w postaci prowadzenia 10-6. Gruzinka zrewanżowała się udanymi atakami i trzy kolejne punkty zdobyły gospodynie. Coraz lepiej spisywał się rzeszowski blok, zatrzymana została Julita Piasecka i przy stanie 11-12 o przerwę poprosił opiekun gości.

Po niej rozgorzała walka punkt za punkt, którą przerwała punktowa zagrywka Valentiny Diouf. Dzięki niej ponownie lepsze o dwa oczka były „Wiewióry”, 18-16. Stephane Antiga wykorzystał ostatni przysługujący mu czas i miejscowe wróciły do gry. Po ataku ze środka Magdaleny Jurczyk zrobiło się 20-19 i wszystko miało rozstrzygnąć w końcówce. Ta w całości należała do Rysic. Spustoszenie siały zagrywki Katarzyny Wenerskiej zaś w ofensywie bezbłędna była Gabriela Orvosova, co przyniosło zwycięstwo wicemistrzyniom Polski 25-20.

Nieudana pogoń Rysic

Druga odsłona żywcem przypominała poprzednią. Mistrzynie Polski wyszły na prowadzenie 9-5 po bloku na Weronice Szlagowskiej, która zastąpiła Amandę Coneo. Siatkarki ŁKS-u zaczęły świetnie grać w obronie, swoje w ataku na siatce dołożyła Aleksandra Gryka i było już 13-7. Gospodynie mozolnie zaczęły odrabiać straty i po uderzeniu Kalandadze zrobiło się 13-16.

Rywalki odbudowały przewagę, w ich szeregach dobrze spisywała się Amanda Campos. Rysice rzuciły się w rozpaczliwą pogoń i po zatrzymaniu Diouf traciły tylko oczko, 20-21. Ostatecznie w kolejnych piłkach więcej zimnej krwi zachowały łodzianki. Kamila Witkowska wykorzystała piłkę przechodzącą, ustalając wynik na 25-22.

Po zaciętej końcówce trzecią partię wygrał ŁKS

Błędy gospodyń przy otwarciu trzeciego seta spowodowały, że ŁKS prowadził 8-6. Przyjezdne rozkręcały się z minuty na minutę i po ataku Piaseckiej wygrywały już 16-12. Spore znaczenie dla tej części pojedynku miała gra w obronie po stronie gości, często podbijały, wydawałoby się, stracone piłki.

Opiekun Rysic zdecydował się na wprowadzenie Szlagowskiej i Rysice zniwelowały straty. Gospodynie poszły za ciosem i po udanym ataku Orvosovej były lepsze o dwa punkty, 19-17. Po chwili do wyrównania doprowadziła Diouf i znowu wszystko miało się rozegrać w końcówce. Przy grze na przewagi ucierpiała Kalandadze, co wykorzystały łodzianki, które po precyzyjnym uderzeniu włoskiej atakującej wygrały do 27.

Rzeszowski blok kluczowy w czwartej odsłonie

Czwarta partia miała zaskakujący przebieg. Grające bez Gruzinki rzeszowianki postawiły się rywalkom, obejmując prowadzenie 12-9. Wystarczyło jednak, że na zagrywce pojawiła się Piasecka i z przewagi gospodyń nie zostało nic.

Łodzianki lepiej spisywały się zza linii 9. metra, z kolei miejscowe mogły liczyć na blok. Właśnie ten element okazał się kluczowy w decydujących momentach, od stanu 20-20 Rysice zdobyły cztery punkty z rzędu, a kropkę nad i postawiła Szlagowska, doprowadzając do tie-breaka.

W piątym secie górą rzeszowianki!

Decydującego seta lepiej rozpoczęły rzeszowianki. Kontrę ze środka skończyła Weronika Centka i było 4-2. Łodzianki zdołały wyrównać za sprawą Diouf, przy zmianie stron lepsze o jedno oczko były Rysice, 8-7.

Blokiem zapunktował duet Szlagowska-Jurczyk i tę dwupunktową przewagę udało się meisjcowym utrzymać do samego końca. Szalę zwycięstwa dla swojego zespołu przechyliła Jurczyk ustalając wynik na 15-13. Statuetkę MVP otrzymała Gabriela Orvosova.

PGE Rysice Rzeszów - ŁKS Commercecon Łódź 3-2 (25-20, 22-25, 27-29, 25-21, 15-13)

PGE Rysice Rzeszów: Katarzyna Wenerska, Ann Kalandadze, Magdalena Jurczyk, Gabriela Orvosova, Amanda Coneo, Weronika Centka, Aleksandra Szczygłowska oraz Wiktoria Kowalska, Gabriela Makarowska-Kulej, Weronika Szlagowska, Magda Kubas (L), Julia De Paula.

ŁKS Commercecon Łódź: Roberta Ratzke, Julita Piasecka, Kamila Witkowska, Valentina Diouf, Amanda Campos, Aleksandra Gryka, Paulina Maj-Erwardt (L) oraz Anastazja Hryshchuk, Paulina Zaborowska, Aleksandra Dudek, Kinga Drabek.