2023-12-03 18:25:22

PGE Rysice Rzeszów pokonały Grupę Azoty Akademię Tarnów

Rzeszowianki ograły Grupę Azoty Akademię Tarnów. Fot. Monika Pliś
Po pewnie wygranej inauguracyjnej partii Rysice zanotowały przestój i w efekcie to przyjezdne prowadziły 2-1. Od czwartego seta wicemistrzynie Polski wróciły na wysoki poziom i w efekcie dopisały dwa punkty do swojego dorobku.
W starciu 9. kolejki Tauron Ligi PGE Rysice Rzeszów gościły Grupę Azoty Akademię Tarnów. Wygrana za trzy punkty dawała podopiecznym Stephana Antigi drugie miejsce w tabeli (BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała zagra w poniedziałek), taki był też cel rzeszowskiej drużyny.

Rysice odjechały w połowie pierwszego seta

Początek meczu ułożył się po myśli gospodyń. Po ciasnym skosie w boisku zmieściła się Amanda Coneo i było 10-7. Tarnowianki wzięły się do pracy za sprawą Barbary Zakościelnej, która dwukrotnie zapunktowała zagrywką i zrobiło się po 12. Po chwili wicemistrzynie Polski odbudowały prowadzenie przy serwisach Magdaleny Jurczyk, 16-13. W końcówce przyjezdne wypunktowała Weronika Szlagowska a set zakończył się wynikiem 25-18.

Tarnowianki złapały rytm w drugiej odsłonie

Otwarcie drugiej odsłony należało do siatkarek Błażeja Krzyształowicza. Na lewym skrzydle dobrze radziła sobie Danijela Džaković i przyjezdne wygrywały 10-7. W sukurs czarnogórskiej przyjmującej przyszła Natasha Calkins i przewaga Akademii urosła do 5 oczek, 16-11. Sygnał do odrabiania strat dała Anna Obiała, która zatrzymała tarnowską atakującą, 17-20. Niestety w tej samej akcji Rysice straciły Szlagowską, która niefortunnie upadła i nie była w stanie kontynuować rywalizacji. Wybiły to miejscowe całkowicie z rytmu i goście doprowadzili do wyrównania wygrywając do 21.

Gospodynie znowu stanęły a przeciwniczki to wykorzystały

Ku zaskoczeniu rzeszowskiej widowni, ton wydarzeniom boiskowym nadawała dziesiąta drużyna w tabeli. Karolina Chmielewska wraz z Dimą Ushevą punktowały blokiem i na tablicy wyników było 7-3. Błędy w ataku rzeszowianek tylko napędzały przyjezdne, które powiększały przewagę, 12-7. Po przerwie na życzenie trenera Anitgi, gospodynie doprowadziły do remisu po 14 gdy w ataku i w bloku punktowała Gabriela Orvosova. O przerwę poprosił opiekun gości… i tarnowianki ponownie odskoczyły, tym razem na 19-15. Na uwagę zwracała świetna gra w defensywie Akademiczek, które potrafiły podbijać soczyste ataki Ann Kalandadze oraz „kiwki” tuż za blok. Przyjezdne były nie do zatrzymania i po zbiciu z lewego ataku Katarzyny Marcyniuk zwyciężyły w takim samym stosunku jak w poprzedniej partii.

Miejscowe wróciły na wysoki poziom w czwartej partii

Podrażnione rzeszowianki rozpoczęły czwartą odsłonę od wyniku 5-2. Wystarczyła jednak chwila dekoncentracji i było 7-7. Na szczęście w porę przebudziły się Orvosova z Obiałą i Rysice prowadziły 13-9. Gospodynie nie zwalniały ani na moment i wypracowały sobie pięciopunktową przewagę, 20-15, której nie oddały do samego końca. Z drugiej linii uderzyła czeska atakująca i po wygranej miejscowych do 19 o wszystkim decydował tie-break.

Piąty set dla Rysic

W decydującym secie górę wzięła zagrywka Rysic, z którą nie radziły sobie rywalki. Przy serwisach Kalandadze gospodynie odskoczyły na 6-3 a po technicznych atakach z lewej strony Amandy Coneo schodziły na zmianę strony przy prowadzeniu 8-5. Kolumbijka poprawiła wynik asem serwisowym, do gry podłączyła się Gruzinka i było już 12-6. Tarnowianki zdołały doprowadzić do wyniku 10-13,  ostatecznie miejscowe triumfowały 15-13. Statuetka MVP trafiła do Amandy Coneo.

PGE Rysice Rzeszów - Grupa Azoty Akademia Tarnów 3-2 (25-18, 21-25, 21-25, 25-19, 15-13)

PGE Rysice Rzeszów: Gabriela Makarowska-Kulej, Weronika Szlagowska, Magdalena Jurczyk, Gabriela Orvosova, Amanda Coneo, Anna Obiała, Aleksandra Szczygłowska (L) oraz Wiktoria Kowalska, Weronika Centka, Ann Kalandadze.

Grupa Azoty Akademia Tarnów: Karina Chmielewska, Danijela Džaković, Judyta Gawlak, Natasha Calkins, Barbara Zakościelna, Dima Usheva, Aleksandra Żurawska (L) oraz Katarzyna Marcyniuk, Karolina Szczygieł-Głód, Wiktoria Szumera.