2023-04-07 19:59:00

Tak trzeba zagrywać! Cenne zwycięstwo Asseco Resovii w decydującej fazie siatkarskich rozgrywek

Rzeszowianie kontynuują zwycięską passę w starciach z PSG Stalą Nysa. Po udanej pogoni w trzecim secie, zdołali uczynić pierwszy krok na drodze do półfinałów PlusLigi i w rywalizacji do trzech zwycięstw prowadzą 1-0.

Spotkaniem z PSG Stal Nysą otworzyli rywalizację w play-off siatkarze Asseco Resovii Rzeszów. Zwycięzcom rundy zasadniczej PlusLigi przypadł w udziale ćwierćfinał z 8. drużyną tabeli i zdaniem ekspertów byli w tej parze bezdyskusyjnym faworytem. Nikt jednak w rzeszowskim obozie nie zamierzał lekceważyć nysan, którzy potrafili napsuć sporo krwi wyżej notowanym zespołom.

Początek meczu był bardzo wyrównany, obie ekipy kończyły akcje w pierwszym uderzeniu i wynik oscylował wokół remisu. Zarówno gospodarze jak i przyjezdni nie żałowali sobie razów zza linii 9. metra, przez co główną rolę w ataku odgrywały skrzydła. Jako pierwsi przewagę zbudowali rzeszowianie, w czym spora zasługa zagrywek Macieja Muzaja, 12-8.

Prowadzenie miejscowych stopniało do zaledwie punktu za sprawą asa serwisowego Michała Gierżota, ale następne dwie akcje padły łupem przeciwników i o kolejny czas poprosił trener przyjezdnych, Daniel Pliński. Mimo tego zawodnicy Resovii utrzymywali bezpieczny dystans, a kiedy Torey DeFalco oszukał blok rywali, to przy stanie 23-18 wydawało się, że losy pierwszej partii są rozstrzygnięte.

O poziom emocji zadbali jednak… sami rzeszowianie, którzy stracili na moment koncentrację i goście zredukowali część strat. Na szczęście po przerwie na życzenie Giampaolo Medei, jego podopieczni zmobilizowali się i po dwóch atakach DeFalco zamknęli seta z wynikiem 25-21.

Drugą odsłonę dobrze zaczęli rzeszowianie, którzy po asie serwisowym Jakuba Kochanowskiego odskoczyli na 6-2. Nie minęło jednak 180 sekund i po technicznym zagraniu Kamila Kwasowskiego było już tylko 6-7. Goście złapali wiatr w żagle i po bloku na De Falco doprowadzili do wyrównania. Dopiero serwis Jana Kozamernika sprawił, że miejscowi odbudowali przewagę, 17-14.

Swoje „trzy grosze” dorzucił w bloku Kochanowski i „Pasy” dorzuciły kolejne punkt do swojego prowadzenia. Środkowy Resovii był świetnie dysponowany w polu zagrywki. Pojawił się w nim przy stanie 22-18 i pozostał aż do samego końca, rozbijając przyjęcie gości i podwyższając prowadzenie swojego zespołu na 2-0 w setach.

Nie mający nic do stracenia przyjezdni odważnie weszli w trzecią partię. Dwukrotnie serwisów Kwasowskiego nie przyjął DeFalco, do tego gospodarze popełnili błąd w ataku i Stal prowadziła 3-0. Kolejne akcje padły jednak łupem gospodarzy i na tablicy wyników zrobiło się remisowo. W kratkę spisywał się lider gości Wassim Ben Tara, przez co nie wykorzystywali oni swoich szans w grze na kontrze, ale na siatce błyszczał Konrad Jankowski. Nyski środkowy znalazł sposób na Klemena Cebulja, co dało przewagę Stali, 9-6. Słoweński przyjmujący wpadł w wyraźny dołek, kiedy nie zahaczył nyskiego bloku i przy stanie 10-14 musiał reagować opiekun Resovii.

Pomimo podwójnej zmiany w szeregach Resovii, nie była ona w stanie zbliżyć się do przeciwników. Wreszcie obudził się Ben Tara, który regularnie kończył ataki na podwójnym bloku, dzięki czemu Stal wypracowała 5 punktów przewagi, 20-15. Wydawało się, że losy tego seta są rozstrzygnięte, lecz inne zdanie miał Kochanowski.

Silne zagrywki reprezentacyjnego środkowego oraz rewelacyjna gra w bloku i obronie sprawiły, że miejscowi przegrywali już tylko 20-21. W emocjonującej końcówce, która poderwała na nogi niemal całe Podpromie, lepsi okazali się rzeszowianie, którzy obronili dwie piłki setowe, zaś sami wykorzystali pierwszego meczbola za sprawą bloku De Falco.