2023-03-22 23:27:28

Co warto zwiedzić u naszych sąsiadów? Meczet w Bohonikach – perełka tatarskiej architektury na Podlasiu

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com
Podlasie to część Polski, która odbiega od reszty kraju architekturą i tradycjami. Wszystko to dzięki tatarskim wpływom w tym rejonie, które są widoczne w wielu budynkach.
 
Najlepszym tego przykładem jest piękny meczet w Bohonikach, który odznacza się znakami szczególnymi architektury tatarskiej: wieżyczką zakończoną półksiężycem, zdobieniem okien oraz dwu spadzistymi daszkami. Ten meczet wybudowany w 1873 roku, chociaż miał niełatwe dzieje, dzięki remontom przetrwał do dzisiaj i cały czas służy muzułmanom jako miejsce wyznawania wiary. Chociaż malutki, budynek wyróżnia się w tej okolicy i warto o niego zahaczyć podczas podróży po Podlasiu.

Skąd tatarska kultura na Podlasiu?

Wpływy kultury tatarskiej na Podlasiu zawdzięczamy Tatarom, którzy osiedlali się tutaj od XIV do XVII wieku. Wtedy były to ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z czasem na tych terenach zaczęło pojawiać się coraz więcej architektury na tatarską modłę, a w potrawach zaczęły być wyraźnie widoczne wpływy tego ludu. Chociaż liczba Tatarów mieszkających na tych terenach jest teraz znacznie mniejsza, to dalej możemy cieszyć oko (i kubki smakowe) ich napływem wiele setek lat temu.

Zarówno Bohoniki, jak i meczet, łatwo przegapić

Miejscowość Bohoniki, w której znajdziemy meczet, sama w sobie jest niewielka. Podobnie sprawa wygląda z samą świątynią – chociaż meczet kojarzy się nam z dużymi budynkami, to budowla w Bohonikach jest niewielka. Zbudowana z drewna, jest niska i stworzona na planie kwadratu. To, co ją najbardziej wyróżnia, to minaret z cebulastym hełmem, na którym można zauważyć charakterystyczny półksiężyc.

Jak na meczet przystało, kobiety i mężczyźni modlą się osobno

Po wejściu do meczetu powita nas przedsionek, w którym oczywiście trzeba pozostawić obuwie. Następnie należy wybrać część męską lub damską, która zwana jest Babińcem. W niej poprzez szczelinę w drewnianej ścianie przesłoniętą przezroczystą tkaniną kobiety mogą obserwować nabożeństwo.

Cały meczet wyłożony jest miękkimi dywanami, a na ścianach znajdziemy cytaty z Koranu, obrazy i zdjęcia – jest to wnętrze, które dla przeciętnego katolika będzie bardzo ciekawe.

Zwiedzanie meczetu

Meczet w Bohonikach warto zwiedzić podczas odkrywania Szlaku Tatarskiego biegnącego przez Podlasie. Świątynia jest pod opieką jednej z tatarskiej rodzin, która mieszka we wsi – oprowadzaniem zajmuje się zazwyczaj Pani Eugenia, która mieszka w sąsiedztwie. Dzięki niej nie tylko zwiedzimy ten niezwykły meczet, ale też dowiemy się ciekawych informacji o tatarskich tradycjach i ich historii na Podlasiu. Wstęp to koszt tylko kilku złotych.

Jeżeli po zwiedzaniu nabierzemy ochoty na poznanie kultury tatarskiej z innej, kulinarnej strony, to dobrze się składa. Obok meczetu znajdziemy dom pielgrzyma, w którym zjemy na przykład kołduny z baraniną czy czeburek, czyli pieróg z baraniną.

Meczet to nie wszystko – warto też zwiedzić tatarski cmentarz

W Bohonikach możemy znaleźć też Mizar – tatarski cmentarz. Możemy tutaj zobaczyć groby nawet z XVIII wieku. Starsze nagrobki wyglądają inaczej od tych, które znajdziemy na katolickich cmentarzach. Są obłożone małymi kamyczkami i mają dwa kamienie - mniejszy u stóp zmarłego, a większy przy głowie. Cmentarz działa do dzisiaj i można na nim znaleźć również współczesne nagrobki.

Zarówno meczet w Bohonikach, jak i cmentarz, są pięknymi przykładami tatarskiej kultury, którą na Podlasiu widać na każdym kroku. Dzięki zwiedzaniu tego regionu możemy poczuć się jak za granicą, cały czas przebywając w Polsce.

Co warto zabrać w podróż po Podlasiu?

Jeżeli planujemy dłuższą podróż po Podlasiu latem, to możemy zastanowić się nad wycieczką rowerową. To bardzo wygodna forma zwiedzania tego województwa. Ponieważ noclegi są tu stosunkowo tanie, to taka podróż może być świetną budżetową alternatywą dla wakacji za granicą czy nad morzem.

Na taką wycieczkę warto zabrać na pewno wygodne buty nadające się do jazdy na rowerze, ale również do pieszych wycieczek – na Podlasiu nie brakuje szlaków. Oczywiście niezbędny będzie też turystyczny plecak, w którym zmieścimy wszystkie potrzebne ubrania i gadżety na czas wycieczki. Jeżeli nie chcemy wydawać na niego dużo w ramach budżetowego wyjazdu, warto przejrzeć ofertę dyskontów, które w okresie wiosennym i letnim często posiadają takie plecaki. Gazetka Lidl od czwartku zawsze ma nową ofertę, więc warto polować na takie plecaki.

Pamiętajcie, żeby wracając z wycieczki po Podlasiu zostawić w plecaku trochę miejsca na przysmaki kuchni tatarskiej, w których na pewno się zakochamy w Bohonikach i innych miejscowościach tego województwa.
 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij