2022-12-12 19:30:00

Cenna wygrana Asseco Resovii na półmetku rundy z GKS-em Katowice

Torey DeFalco był klasą dla samego siebie w meczu z GKS-em Katowice! (fot. Asseco Resovia)
Torey DeFalco, którego dzielnie wspierał Maciej Muzaj walnie przyczynił się do zwycięstwa rzeszowian w starciu z GKS-em Katowice. Amerykanin atakował a w najważniejszych momentach także blokował, co dało „Wilkom” kolejne zwycięstwo bez straty seta.

Pojedynkiem z GKS Katowice kończyła pierwszą połowę rundy zasadniczej Asseco Resovia. Najciekawszym pytaniem przed dzisiejszym meczem była strata rzeszowskich siatkarzy do nowego lidera z Zawiercia, który wykorzystał porażkę Jastrzębskiego Węgla z mistrzem Polski z Kędzierzyna-Koźla. Gospodarze liczyli na zdobycie pełnej puli, dzięki czemu traciliby tylko punkt do ekipy ze Śląska.

Spotkanie rozpoczęło się od dwóch błędów w ataku Jakuba Kochanowskiego, środkowy Resovii poprawił się za trzecim razem, czym otworzył zdobycz punktową po miejscowych. Skromne przewaga katowiczan utrzymywała się do stanu 7-6, do wyrównania doprowadził Torey DeFalco popisując się asem serwisowym. To właśnie znajdujący się w znakomitej dyspozycji Amerykanin wyprowadził swój zespół na prowadzenie, kiedy kiwnął nad blokiem Georgiego Seganova, 13-12. Od tego momentu podopieczni Giampaolo Medei zaczęli odjeżdżać przyjezdnym. Ważne piłki w kontrataku skończył Maciej Muzaj, blok na Jakubie Jaroszu dołożył Klemen Cebulj i dystans pomiędzy obiema drużynami wynosił pięć oczek, 19-14. Dobra passa miejscowych nie trwała jednak długo, do gry wrócili przyjezdni. Na blok Gonzalo Quirogi nadział się Muzaj, na siatce zaczął dominować Marcin Kania i „Gieksa” przegrywała już tylko 20-19. Na tablicy wyników zrobiło się po 23 za sprawą ataków ex-Resoviaka, Tomasa Rousseaux, ale w grze na przewagi więcej zimnej krwi zachowali rzeszowianie. Drugiego setbola na punkt zamienił Muzaj, dzięki czemu gospodarze zwyciężyli do 24.

Druga odsłona miała wyrównany początek z lekkim wskazaniem na Resovię. Spory aplauz wywołało zagranie DeFalco, który podbił piłkę zza band reklamowych. Przy zagrywkach Fabiana Drzyzgi miejscowi wysforowali się na cztery punkty przewagi, 10-6. Nie pomogły przerwy na życzenie szkoleniowca teamu z Katowic, Grzegorza Słabego, prowadzenie gospodarzy rosło z minuty na minutę. Po autowym ataku Damiana Domagały przyjezdni tracili aż 7 oczek, 17-10. Wyraźnie wybici z rytmu goście nie byli w stanie nawiązać walki i w końcówce pogrążali się własnymi błędami, co momentalnie wykorzystali przeciwnicy. Rzeszowianie pozwolili rywalom na zdobycie zaledwie 16 punktów i byli o krok od zdobycia kolejnego kompletu punktów.

Stojący pod ścianą katowiczanie z animuszem rozpoczęli trzecią partię. As serwisowy Rousseaux dał im prowadzenie 8-6, które po chwili powiększył Quiroga wykorzystując rzeszowski blok. Siatkarze Resovii przetrwali napór ze strony gości i po punktowej zagrywce Muzaja wynik brzmiał 14-14. Stopniowo na pierwszy plan w drużynie „Pasów” wysunął się wspomniany Muzaj, który atakiem z prawego skrzydła wyprowadził swój zespół na prowadzenie 20-19. Siatkarze z Katowic nie zamierzali jednak składać broni. Jarosz i Rousseaux radzili sobie z rzeszowskim blokiem i przy stanie 23-23 o czas poprosił trener Medei. Przerwa wpłynęła korzystnie na DeFalco, który okazał się decydujący w kolejnych akcjach. Najpierw dał rzeszowianom piłkę meczową a po chwili zablokował Jarosza, tym samym dając Resovii 13 zwycięstwo w 15 dotychczasowych potyczkach. Zgodnie z przewidywaniami, przyjmujący reprezentacji Stanów Zjednoczonych odebrał statuetkę MVP meczu.

Asseco Resovia - GKS Katowice 3-0 (26-24, 25-16, 25-23)