2020-07-17 19:28:00

PGE FKS Stal Mielec pokonała Zagłębie Sosnowiec i w przyszłym sezonie będzie grać w PKO Ekstraklasie!!!

PGE FKS Stal Mielec po 24 latach wróciła na najwyższy poziom piłkarski w Polsce. (fot. Roksana Obcowska)
PGE FKS Stal Mielec w przyszłym sezonie będzie grać w Ekstraklasie. Mielczanie pokonali Zagłębie Sosnowiec i kolejkę przed końcem rozgrywek zapewnili sobie awans. To dla nich powrót po 24 latach do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce!

W PGE FKS Stali Mielec doszło do zmiany tuż przed rozpoczęciem meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Andreja Prokić doznał kontuzji na rozgrywce i jego miejsce zajął Robert Dadok.

W pierwszych minutach piątkowego meczu lepiej prezentowali się piłkarze Krzysztofa Dębka, którzy częściej utrzymywali się przy piłce. Po kwadransie gry doskonałą okazję zmarnował Fabian Piasecki po wrzutce Patryka Małeckiego. Napastnik Zagłębia jednak przeniósł piłkę nad poprzeczką bramki strzeżonej przez Jakuba Wrąbla. Później przez kolejne pięć minut wciąż lepiej wyglądali gospodarze, ale kolejnej klarownej sytuacji sobie nie stworzyli.

W 22. minucie niespodziewanie to piłkarze Dariusza Marca wyszli na prowadzenie. Tuż przed polem karnym Zagłębia upadł Bartosz Nowak. Do futbolówki dopadł Michał Żyro minął trzech rywali, ale piłka po jego strzale trafiła w poprzeczkę. Na szczęście dla mielczan Mateusz Mak był tam gdzie trzeba i strzałem głową pokonał Krystiana Stępniowskiego. Od tego momentu role się odwróciły na boisku i to piłkarze z Mielca byli stroną dominującą.

Cztery minuty później na uderzenie zdecydował się Dadok, ale tym razem Stępniowski był na posterunku. Pięć minut przed końcem pierwszej połowy Michał Żyro przymierzył z rzutu wolnego, ale piłka po jego strzale minimalnie przeszła nad poprzeczką bramki gospodarzy. Ostatecznie pierwsza część gry zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem Stali Mielec, którzy po zdobyciu gola dostali animuszu i mieli kolejne okazje na podwyższenie prowadzenia.

Z wielkim impetem drugą połowę rozpoczęli zawodnicy PGE FKS Stali Mielec. 34 sekundy po wznowieniu gry drugą bramkę dla "Biało-niebieskich" zdobył Michał Żyro. Napastnik mielczan wykorzystał dośrodkowanie Macieja Domańskiego i strzałem gołą pokonał golkipera Zagłębia.

Pięć minut później było w zasadzie po meczu. W pole karne gospodarzy przedarł się Mateusz Mak i oddał strzał na bramkę, który został zablokowany. Później futbolówka trafiła pod nogi Michała Żyro, a ten nie miał problemów, aby umieścić piłkę w siatce Zagłębia i na tablicy wyników w Sosnowcu widniał wynik 0-3. Później gra się uspokoiła, natomiast coraz mocniej padał deszcz w Sosnowcu.

Emocje w tym meczu po trzeciej bramce ustały, ale nie ustały wśród kibiców Stali Mielec. Dziś w Podkarpackim mieście nikt szybko nie uśnie, a zabawa będzie na pewno trwała do białego rana! Stal Mielec pokonała Zagłębie Sosnowiec 3-0 i na kolejkę przed końcem Fortuna 1 ligi zapewniła sobie miejsce wsród dwóch najlepszych ekip Fortuna 1 ligi w sezonie 2019/20.

Stal Mielec tym samym wraca po 24 latach na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce. Sezon 1995/96 to zarazem ostatni z udziałem drużyny z Podkarpacia w najwyższej klasie rozgrywkowej. Wówczas po za Stalą grała w niej Siarka Tarnobrzeg. Wówczas na pierwszym miejscu listy przebojów znajdował się hit Varius Manx - Orła Cień. Sezon wcześniej z tą klasą rozgrywkową pożegnała się Stal Stalowa Wola

Stal Mielec po raz ostatni na najwyższym szczeblu rozegrała mecz 12 czerwca 1996 roku. Wówczas "Biało-niebiescy" przegrali 1-4 ze Śląskiem Wrocław. Wówczas w składzie ekipy z Podkarpacia grali tacy zawodnicy jak: Bogusław Wyparło, Bogusław Cygan, Paweł KlocWojciech RycakWojciech JarzynkaWiesław BartkowskiJanusz GalicaSebastian PiechotaRafał PiotrowskiTomasz KukowskiTomasz WrotońDaniel KonopelskiRafał Domarski oraz Piotr Jegor, który zmarł 17 marca tego roku.

Kolejny mecz w najwyższej klasie rozgrywkowej piłkarze Stali Mielec rozegrają 23 sierpnia 2020 roku, bowiem na tę datę zaplanowano start sezonu 2020/21. Wcześniej jednak jeszcze piłkarze Dariusza Marca razem z kibicami będą świętować awans na własnym stadionie. Na 25 lipca zaplanowano mecz ze zdegradowaną już Chojniczanką Chojnice.

0-1 Mateusz Mak (22)
0-2 Michał Żyro (46)
0-3 Michał Żyro (51)