Czy Twoi kontrahenci są na liście podatników VAT?
Wystarczy, że w odpowiednim miejscu wpiszesz NIP, nazwę firmy, REGON lub numer rachunku bankowego. Pamiętasz tylko fragment nazwy firmy? Nic nie szkodzi, jeśli ją wpiszesz, wyświetli się lista pasujących wyników i będziesz mógł wybrać właściwy. Szukasz informacji o osobie fizycznej prowadzącej działalność? Wówczas musisz podać jej imię i nazwisko.
Współpraca z nowym kontrahentem? O czym pamiętać?
Sankcją może być np. niemożność zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodu, jak i fakt, że będziesz ponosił solidarną odpowiedzialność za niezapłacony przez niego podatek VAT. Jeśli w ciągu 7 dni od zrobienia przelewu, zorientujesz się w sytuacji i poinformujesz naczelnika urzędu skarbowego, sankcje nie zostaną nałożone.
Nie mniej, żeby uniknąć tego typu sytuacji, powinieneś pamiętać, aby sprawdzić, czy kontrahent, z którym zaczynasz współpracę, znajduje się na białej liście podatników VAT. Powinieneś również upewnić się, czy rachunek podany na fakturze, jest taki sam, jak ten udostępniony wykazie.
Co daje bycie czynnym podatnikiem VAT?
Zaglądając na takie strony, jak https://firmove.pl/, dowiesz się jednak, że bycie czynnym podatnikiem VAT, niesie ze sobą pewne korzyści, m.in.:
- niektórzy kontrahenci nie chcą współpracować z firmami, które nie znajdują się na białej liście podatników VAT,
- możesz uzyskać zwrot nadpłaconego VATu, jeśli ten naliczony od zakupów, przewyższa wartość sprzedanych usług i towarów,
- będziesz mógł odliczyć podatek od importu towarów,
w przypadku handlu niektórymi usługami czy produktami, będziesz mógł liczyć na niższy podatek VAT.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.