2024-10-01 15:37:59

Jak prowadzić sprzedaż rękodzieła w ramach działalności nierejestrowanej?

Podobne tematy artykuł sponsorowany
Tworzenie rękodzieła jest pasją wielu osób, a sprzedawanie samodzielnie wykonanych artykułów to szansa na wykorzystanie swoich umiejętności manualnych tak, aby mogły stanowić dodatkowe źródło dochodu. Jeśli chcesz zarabiać na swoim hobby i przetestować pomysł na biznes, warto zacząć od prowadzenia działalności nierejestrowanej. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Co można sprzedawać w ramach działalności nierejestrowanej?

Sprzedaż rękodzieła jest możliwa, jeśli zdecydujesz się na prowadzenie działalności nierejestrowanej. Dzięki temu rozwiązaniu możesz wprowadzić na rynek własnoręcznie wykonywane przedmioty. To dobra opcja dla Ciebie, jeśli tworzysz rzeczy z następujących kategorii:
 
  1. biżuteria: kolczyki, łańcuszki, pierścionki, bransoletki;
  2. dekoracje: makramy, obrazy, plakaty, świece;
  3. zabawki dziecięce: pluszaki, lalki, drewniane klocki;
  4. ceramika: kubki, czarki, wazony;
  5. kosmetyki naturalne: balsamy, olejki do ciała;
  6. papeteria okolicznościowa: kartki świąteczne, zaproszenia, winietki;
  7. tekstylia: szyte na miarę sukienki, ozdobne poszewki na poduszki i wiele innych;
  8. akcesoria: torebki, nerki, plecaki.

W ramach działalności nierejestrowanej można sprzedawać wiele pięknych i użytecznych rzeczy, których wytwarzanie sprawia ogrom satysfakcji, a w przyszłości ma szansę przerodzić się w główne źródło dochodu.

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej w Polsce

Działalność nierejestrowana w Polsce to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących spróbować swoich sił w prowadzeniu małego biznesu bez konieczności zakładania firmy. Należy jednak spełnić określone warunki, które regulują to, kto i w jaki sposób może się tego podjąć.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że dochód ze sprzedaży wykonywanych własnoręcznie przedmiotów nie może przekraczać 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Z tego względu jest to idealna opcja dla tych, którzy traktują taką działalność jako zajęcie dodatkowe i nie planują osiągać wysokich przychodów.

Kolejnym ważnym aspektem związanym z prowadzeniem działalności nierejestrowanej jest to, czy w okresie ostatnich 5 lat nie miało się żadnej innej firmy. Ten wymóg uniemożliwia skorzystanie z tego rozwiązania osobom, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy miały swoje przedsiębiorstwo.

Co zrobić, jeśli przekroczysz próg dochodowy?

Przekroczenie progu dochodowego podczas prowadzenia nierejestrowanej działalności nie jest powodem do zmartwień. To znak, że Twój biznes się rozwija i możesz założyć firmę. Aby to zrobić, należy zarejestrować ją w CEIDG. To szybki i bezpłatny proces, dzięki któremu będziesz legalnie kontynuować sprzedaż swoich produktów.

Jakie są zalety prowadzenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana ma wiele korzyści. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć sprzedawać swoje produkty, ale obawiają się licznych formalności i znacznych kosztów związanych z założeniem firmy.

Decydując się na prowadzenie działalności nierejestrowanej, unikniesz obowiązku zgłaszania jej w ewidencji przedsiębiorców CEIDG, urzędzie skarbowym oraz GUS. W związku z tym, że nie musisz ubiegać się o nadanie numerów identyfikacyjnych NIP oraz REGON, możesz skupić się na rozwijaniu swojego małego biznesu i testowaniu rynku.

Ogromną zaletą przy prowadzeniu nierejestrowanej działalności gospodarczej jest to, że nie masz obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesmenem to ogromny plus, bo dzięki temu nie są one obciążone znacznymi kosztami na jego początkowym etapie, gdy nie dysponują jeszcze zbyt dużym budżetem.

Prowadzanie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem wpłacania comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku działalności nieewidencjonowanej nie płaci się podatku VAT, ponieważ uzyskiwane dochody nie przekraczają 200 tys. zł w skali roku. Zwolnienie to nie dotyczy osób, które sprzedają towary wymagające uiszczenia go już od pierwszej transakcji.

Jako właściciel nierejestrowanej działalności gospodarczej musisz sporządzać jedynie uproszczoną ewidencję sprzedaży. W takim wypadku nie masz obowiązku prowadzenia skomplikowanej księgowości, co znacznie ogranicza formalności, bo wystarczy, że będziesz jedynie skrupulatnie notować swoje przychody.

Jak zacząć sprzedawać rękodzieło w ramach działalności nierejestrowanej?

Rozpoczęcie sprzedaży rękodzieła w ramach działalności nieewidencjonowanej nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami, lecz warto przemyśleć jej strategię i zaplanować wszystkie kroki. Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę:
 
  1. portfolio własnych prac;
  2. platforma sprzedażowa;
  3. promocja w mediach społecznościowych.

Wizytówką Twojej twórczość jest portfolio, dlatego warto zadbać o jego stworzenie. Powinno ono być estetyczne i różnorodne. Zawarte w nim zdjęcia i opisy produktów będą przyciągać klientów, więc należy zrobić je z dbałością o szczegóły.

Wytworzone artykuły można sprzedawać w wielu miejscach w internecie. Najpopularniejszymi platformami z ofertami rękodzieła są Etsy, OLX i Allegro, a także portale społecznościowe, takie jak Instagram czy Facebook. Nieco mniej powszechnym sposobem jest założenie własnego sklepu internetowego. Podczas wyboru jednego z tych rozwiązań warto wziąć pod uwagę m.in. grupę docelową.

Kluczowym czynnikiem podczas prowadzenia własnej działalności jest marketing. Wszelkie ruchy w mediach społecznościowych mają na celu budowanie Twojej marki i zdobywanie zaufania klientów. Z tego względu warto założyć konta na platformach, takich jak Facebook, Instagram i TikTok. Należy tam regularnie publikować zdjęcia swoich prac, pokazywać proces ich tworzenia i angażować odbiorców, by zyskać nabywców wytwarzanych artykułów.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto rozpocząć sprzedaż rękodzieła i zacząć prowadzić działalność nierejestrowaną, przeczytaj także ten artykuł https://ecommercowy.pl/sprzedaz-rekodziela-bez-dzialalnosci-gospodarczej/. To kompleksowy poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij