Co można sprzedawać w ramach działalności nierejestrowanej?
- biżuteria: kolczyki, łańcuszki, pierścionki, bransoletki;
- dekoracje: makramy, obrazy, plakaty, świece;
- zabawki dziecięce: pluszaki, lalki, drewniane klocki;
- ceramika: kubki, czarki, wazony;
- kosmetyki naturalne: balsamy, olejki do ciała;
- papeteria okolicznościowa: kartki świąteczne, zaproszenia, winietki;
- tekstylia: szyte na miarę sukienki, ozdobne poszewki na poduszki i wiele innych;
- akcesoria: torebki, nerki, plecaki.
W ramach działalności nierejestrowanej można sprzedawać wiele pięknych i użytecznych rzeczy, których wytwarzanie sprawia ogrom satysfakcji, a w przyszłości ma szansę przerodzić się w główne źródło dochodu.
Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej w Polsce
Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że dochód ze sprzedaży wykonywanych własnoręcznie przedmiotów nie może przekraczać 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Z tego względu jest to idealna opcja dla tych, którzy traktują taką działalność jako zajęcie dodatkowe i nie planują osiągać wysokich przychodów.
Kolejnym ważnym aspektem związanym z prowadzeniem działalności nierejestrowanej jest to, czy w okresie ostatnich 5 lat nie miało się żadnej innej firmy. Ten wymóg uniemożliwia skorzystanie z tego rozwiązania osobom, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy miały swoje przedsiębiorstwo.
Co zrobić, jeśli przekroczysz próg dochodowy?
Jakie są zalety prowadzenia działalności nierejestrowanej?
Decydując się na prowadzenie działalności nierejestrowanej, unikniesz obowiązku zgłaszania jej w ewidencji przedsiębiorców CEIDG, urzędzie skarbowym oraz GUS. W związku z tym, że nie musisz ubiegać się o nadanie numerów identyfikacyjnych NIP oraz REGON, możesz skupić się na rozwijaniu swojego małego biznesu i testowaniu rynku.
Ogromną zaletą przy prowadzeniu nierejestrowanej działalności gospodarczej jest to, że nie masz obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesmenem to ogromny plus, bo dzięki temu nie są one obciążone znacznymi kosztami na jego początkowym etapie, gdy nie dysponują jeszcze zbyt dużym budżetem.
Prowadzanie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem wpłacania comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku działalności nieewidencjonowanej nie płaci się podatku VAT, ponieważ uzyskiwane dochody nie przekraczają 200 tys. zł w skali roku. Zwolnienie to nie dotyczy osób, które sprzedają towary wymagające uiszczenia go już od pierwszej transakcji.
Jako właściciel nierejestrowanej działalności gospodarczej musisz sporządzać jedynie uproszczoną ewidencję sprzedaży. W takim wypadku nie masz obowiązku prowadzenia skomplikowanej księgowości, co znacznie ogranicza formalności, bo wystarczy, że będziesz jedynie skrupulatnie notować swoje przychody.
Jak zacząć sprzedawać rękodzieło w ramach działalności nierejestrowanej?
- portfolio własnych prac;
- platforma sprzedażowa;
- promocja w mediach społecznościowych.
Wizytówką Twojej twórczość jest portfolio, dlatego warto zadbać o jego stworzenie. Powinno ono być estetyczne i różnorodne. Zawarte w nim zdjęcia i opisy produktów będą przyciągać klientów, więc należy zrobić je z dbałością o szczegóły.
Wytworzone artykuły można sprzedawać w wielu miejscach w internecie. Najpopularniejszymi platformami z ofertami rękodzieła są Etsy, OLX i Allegro, a także portale społecznościowe, takie jak Instagram czy Facebook. Nieco mniej powszechnym sposobem jest założenie własnego sklepu internetowego. Podczas wyboru jednego z tych rozwiązań warto wziąć pod uwagę m.in. grupę docelową.
Kluczowym czynnikiem podczas prowadzenia własnej działalności jest marketing. Wszelkie ruchy w mediach społecznościowych mają na celu budowanie Twojej marki i zdobywanie zaufania klientów. Z tego względu warto założyć konta na platformach, takich jak Facebook, Instagram i TikTok. Należy tam regularnie publikować zdjęcia swoich prac, pokazywać proces ich tworzenia i angażować odbiorców, by zyskać nabywców wytwarzanych artykułów.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto rozpocząć sprzedaż rękodzieła i zacząć prowadzić działalność nierejestrowaną, przeczytaj także ten artykuł https://ecommercowy.pl/sprzedaz-rekodziela-bez-dzialalnosci-gospodarczej/. To kompleksowy poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.