2024-07-18 20:08:00

Polki nie dały szans Francuzkom i są o krok od triumfu w Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej

Reprezentacja Polski pozostaje jedynym niepokonanym zespołem po drugim dniu Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. Po pewnie wygranym pierwszym secie, w dwóch pozostałych Biało-czerwone musiały sporo się napocić, by pokonać reprezentację Francji.

Od pierwszej piłki na parkiecie rządziły podopieczne Stefano Lavariniego. Dobre wejście w mecz zaliczyła Martyny Czyrniańskiej, której sekundowała Martyna Łukasik, dzięki czemu Polki prowadziły 10-6.

Przewaga biało-czerwonych rosła z minuty na minutę, po dwóch punktowych zagrywkach przyjmującej Bahçelievler Belediyespor gospodynie odskoczyły na 19-10 i pewnie zmierzały po zwycięstwo w inauguracyjnej odsłonie. Okazałą wygraną do 11 przypieczętowała Klaudia Alagierska

Na kłopoty Martyna Czyrniańska

Otwarcie kolejnej partii należało do Magdaleny Stysiak. Po uderzeniach naszej atakującej z prawego skrzydła na tablicy wyników zrobiło się 8-3. Z czasem przebudziły się Francuzki, które za sprawą Amandha Marine Sylves i Lucille Gicquel zbliżyły się na jedno oczko, 12-11.

Przez chwilę trwała walka punkt za punkt, po czym Polki ponownie odbudowały bezpieczną przewagę przy zagrywkach Magdaleny Jurczyk, 19-14. Wydawało się, że gospodynie pewnie pomkną po prowadzenie 2-0 w setach, ale Trójkolorowe nie powiedziały ostatniego słowa. Zawodniczki Emila Rousseaux zaczęły punktować blokiem i doprowadziły do remisu po 21.

Ostatecznie druga partia zakończyła się po grze na przewagi. O jej rozstrzygnięciu zadecydował skuteczny atak Martyny Czyrniańskiej z lewego skrzydła, 28-26.

Polki odskoczyły w końcówce trzeciego seta

Podobnie jak poprzedni, także i trzeci set był bardzo wyrównany. W polskim zespole od początku obok Katarzyny Wenerskiej pojawiły się Malwina Smarzek i Olivia Różański

To właśnie była zawodniczka DevelopResu Rzeszów okazała się decydująca w końcówce. Jej trzy skuteczne ataki w końcówce dały wygraną do 22.

Przed drużyną Lavariniego otwiera się duża szansa na zwycięstwo w całym turnieju. Niespodziewana porażka Serbek z Dominikaną po tie-breaku sprawiła, że Biało-czerwone potrzebują dwóch setów.

Polska - Francja 3-0 (25-11, 28-26, 25-22)

Polska: Joanna Wołosz, Martyna Czyrniańska, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Magdalena Jurczyk, Aleksandra Szczygłowska (L) oraz Maria Stenzel, Katarzyna Wenerska, Malwina Smarzek, Olivia Różański.
Francja: Nina Stojiljković, Héléna Cazaute, Amandha Marine Sylves, Iman Ndiaye, Amélie Rotar, Léandra Olinga-Andela, Juliette Gelin (L) oraz Émilie Respaut, Lucille Gicquel.