2024-06-21 19:39:33

Polska pogubiła się w drugiej połowie i przegrała z Austrią w EURO 2024

Polska poniosła porażkę z Austrią w fazie grupowej EURO 2024 (fot. Robert Skalski)
Nadzieje Polaków na dobry wynik na EURO 2024 zniszczone. Austria okazała się zbyt mocna i pokonała Polskę 3-1.

Początek spotkania nie był dla Polaków obiecujący. Dużo większe prowadzenie piłki i sytuacje podbramkowe miała Austria. W 9. minucie Mwene poradził sobie z Frankowskim, dograł na piąty metr do Gernota Traunera, a ten tylko dopełnił formalności, pokonując z głowy Wojciecha Szczęsnego.

W 17. minucie doszło do kontrowersyjnej sytuacji w polu karnym Austriaków. Do strzału z ok. 14. metra zdecydował się Piotr Zieliński i trafił w rękę Austriaka. Arbiter uznał, że to zagranie nie kwalifikowało się na rzut karny, z powodu ręki ułożonej blisko ciała.

Gol Polaków dodał sporo otuchy i szansę na wygraną

Dużo podbudowania dał nam gol Polaków w 30.minucie pojedynku. W polu karnym po zamieszaniu spowodowanym po rzucie rożnym odnalazł się Krzysztof Piątek, który odnalazł dziurę w  defensywie rywali. Na zakończenie pierwszej połowy mocnym akcentem był strzał z rzutu wolnego Zielińskiego, jednak jego zamiar dobrze odczytał Pentz.

Druga połowa wskazała jednak jednozancznego zwycięzcę tego meczu. W 66. minucie Arnautović przepuścił piłkę, dostał ją niepilnowany przez fatalną defesywę Polski - Christoph Baumgartner i uderzeniem zza szesnastki pokonał bezradnego Szczęsnego. Na boisku pojawił się po jednym meczu pauzy z powodu kontuzji uda- kapitan Polaków, Robert Lewandowski.

Końcówka zweryfikowała, kto rządzi na boisku. Nie pomógł nawet Lewandowski

Ten ostatni miał także swój udział, i to spory, przy bramce na 1-3 dla przeciwników. Sabitzer znalazł się w sytuacji sam na sam z naszym golkiperem, a ten zdecydował się na faul w polu karnym, by zatrzymać akcję. Arbiter bez zawahania wskazał na "jedenastkę" i pokazał żołty kartonik dla bramkarza biało-czerwonych. Rzut karny bez problemu wykonał Marko Arnautović.

Austriacy w końcówce stale sprawiali kłopoty na połowie naszej kadry. Mieli sporo okazji na 1-4, między innymi w 84. minucie, kiedy Posha próbował swoich sił, ale strzał końcówkami palców wybronił Szczęsny. Ostatecznie to trzy punkty powędrowały do Reprezentacji Austrii.

EURO 2024: Polska - Austria 1-3

0-1 Gernot Trauner (9)
1-1 Krzysztof Piątek (30)
1-2 Christoph Baumgartner (66)
1-3 Marko Arnautović (78-rzut karny)

Polska: Szczęsny – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior – Frankowski, Piotrowski (46. Moder), Slisz (76. Grosicki), Zalewski, Buksa (60. Świderski) – Zieliński (88. Urbański), Piątek (60. Lewandowski).
Austria: Pentz – Posch, Trauner (59. Danso), Lienhart, Mwene (63. Prass) – Seiwald, Grillitsch (46. Wimmer) – Laimer, Baumgartner, Sabitzer – Arnautović (C).