Dzieci różnie reagują na wodę
Dla malucha środowisko wodne jest naturalne, więc kontakt z wodą teoretycznie powinien mu służyć. W praktyce jednak dzieci różnie reagują na wodę. Jedne mogą się cieszyć, podczas gdy inne będą zestresowane. Aby zredukować napięcie u dziecka, rodzice powinni z uśmiechem podejść do kąpieli. Im mniej będą zestresowani, tym mniej lęku przed wodą będzie odczuwać dziecko. Kąpiel w domu potraktować można zarówno jako zabawę, jak i zabieg higieniczny. To świetny pomysł na pogłębianie wspólnych relacji z dzieckiem.
W jaki sposób pomóc dziecku oswoić się z wodą?
Często płacz podczas kąpieli wynika nie z lęku przed wodą, a stanu emocjonalnego dziecka. Być może jest głodne, zmęczone albo śpiące. W takim stanie lepiej nie oswajać dziecka z wodą, bo będzie ją kojarzyć tylko z jednym z wyżej wymienionych stanów. Czas w wodzie można uatrakcyjnić różnymi zabawkami i zabawami. Dzieci lubią też, gdy rodzice im śpiewają. W późniejszym etapie możecie razem spróbować coś nucić.
Dziecko powinno czuć się w wodzie swobodnie
Najważniejsze, aby oswajać pociechę z wodą, nie przyspieszając nauki na siłę. Niech oswajanie płynie własnym tempem! Niewskazany jest pośpiech – zestresowane dziecko może nie polubić się z wodą. Jeśli pociecha nie chce mieć polewanej głowy, nie rób tego na siłę i zaproponuj powtórkę za jakiś czas. Monitoruj zachowania na bieżąco i dostosowuj intensywność nauki do postępów. Pamiętaj, że dzieci powinny przede wszystkim poczuć się swobodnie i pewnie. Do tego należy dążyć, oswajając maluchy z wodą.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.