Każdy kierowca prędzej czy później ma do czynienia ze stłuczką albo bierze udział w kolizji drogowej. W dłuższej perspektywie to raczej nieuniknione. Jak uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie z OC sprawcy?
Dopłaty do odszkodowań
Kierowca poszkodowany w wypadku samochodowym żąda uczciwego zadośćuczynienia za szkodę, która nastąpiła na skutek nieszczęśliwego zdarzenia. To wydaje się jasne. W praktyce jednak wygląda to bardzo różnie.
Niestety, ale często kwota odszkodowania sięga najniższego pułapu i nie jest zadowalająca dla poszkodowanego. Zdarza się, że wypłacona początkowo kwota może nie wystarczyć nawet na naprawę samochodu. W takim przypadku pokrzywdzony kierowca może starać się o dopłatę do odszkodowania. W wielu przypadkach są spore szanse na otrzymanie dodatkowych pieniędzy, które faktycznie nam się należą.
O dopłatę może starać się każdy kierowca, który nie jest usatysfakcjonowany przyznaną kwotą odszkodowania. Poszkodowany może uzyskać dodatkowe pieniądze bez podawania przyczyny.
Warto również wspomnież o tym, że o dopłatę do odszkodowania może ubiegać się również osoba, która już sprzedała uszkodzony samochód. Wystarczy, że w chwili wypadku była właścicielem pojazdu.
Firmy ubezpieczeniowe zaniżają kwotę
Poszkodowani w zdarzeniach drogowych bardzo często skarżą się na zbyt niskie kwoty wypłacanych odszkodowań. Jest to niestety bardzo częsty proceder.
Zazwyczaj jeśli chodzi o wypłatę świadczenia, nie można liczyć na zadowalającą kwotę. Pamiętajmy, że w interesie Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie leży wypłacanie wysokich sum - to oczywiste, że firmy ubezpieczeniowe nie chcą wydawać pieniędzy. Często niestety bazują na niewiedzy klientów.
Właśnie wtedy warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się pozyskiwaniem środków należących się osobom poszkodowanych w wypadkach. Często to jedyny sposób na uzyskanie większego odszkodowania.
Jakich dokumentów potrzebujesz?
- kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę
- decyzja wydana przez ubezpieczyciela.
Istotna jest oczywiście także dokumentacja związana z samym wypadkiem. Najważniejsze jest oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna. Należy również uwzględnić dokumenty potwierdzające wystąpienie szkody.
Kluczowym czynnikiem w całej sprawie jest czas, należy pamiętać, aby nie minęło 3 lata od dnia, w którym została wydana decyzja. Po tym czasie uzyskanie dopłaty nie będzie możliwe ze względu na przepisy.
Sama procedura wcale nie musi być skomplikowana. Dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy często możesz uzyskać wypełniając formularz online. Po przyjęciu zgłoszenia, sprawa zostanie przeanalizowana przez specjalistów, a później nastąpi obliczenie wysokości odszkodowania. Na jej podstawie zostaje wypłacona różnica, czyli kwota, która będzie naszą dopłatą do odszkodowania.
Rekompensata dla poszkodowanego
Główną rolą odszkodowania jest oczywiście rekompensata wszystkich poniesionych szkód podczas wypadku. Wypłacone pieniądze powinny pokryć wszystkie straty i poniesione szkody. Poszkodowani często nie mają wiedzy, jak powinno wyglądać wypłacania świadczenia i zgadzają się na pierwotną kwotę odszkodowania OC.
Skorzystanie z dopłaty do odszkodowania jest więc idealną opcją, aby w łatwy i szybki sposób otrzymać dodatkowe pieniądze, które faktycznie nam się należą. Taka forma będzie zdecydowanie najłatwiejszą opcją uzyskania godnej sumy rekompensującej wyrządzone szkody podczas kolizji drogowej.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.