Paraolimpiada - przez uprzedzenia do zwycięstwa
W 1948 roku Sir Ludwig Guttman założył Igrzyska Stoke-Mandeville (Media), które odbywały się w tym samym czasie co Igrzyska Olimpijskie w Wielkiej Brytanii. W zawodach łuczniczych uczestniczyli byli żołnierze - 16 sparaliżowanych kobiet i mężczyzn.
Pierwszy wielonarodowy udział w igrzyskach w Stoke-Mandeville (przez holenderskich i angielskich weteranów wojennych) doprowadził do powstania w 1952 roku pierwszych Międzynarodowych Igrzysk Stoke-Mandeville (ISMI), prekursorów współczesnej paraolimpiady. W kolejnych latach nastąpił wzrost zarówno liczby uczestników, jak i rodzajów uprawianego sportu.
Igrzyska zaczęły być organizowane co roku jako międzynarodowe wydarzenie sportowe. Startowali niepełnosprawni sportowcy z Norwegii, Holandii, Niemiec, Szwecji, a później także z innych krajów.
Popularność paraolimpiady
Obecnie w Polsce działają 22 federacje paraolimpijskie dla sportów letnich i 6 dla sportów zimowych.
Ustanowienie gier i uzyskanie statusu
Pierwsze igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku w Rzymie we Włoszech, które było pierwszym miastem poza Stoke-Mandeville.
Pierwsze zimowe igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1976 roku w Örnsköldsvik w Szwecji. W zawodach wzięło udział 198 zawodników z 16 krajów i po raz pierwszy dopuszczono do rywalizacji sportowców innych niż osoby na wózkach. Zawody obejmowały narciarstwo alpejskie i biegi narciarskie dla amputantów, a także zawodników z dysfunkcją wzroku. Do imprez pokazowych zaliczono wyścigi sań lodowych.
W 1988 roku w Korei odbyły się igrzyska paraolimpijskie i olimpijskie. Komitety organizacyjne po raz pierwszy uzgodniły, że paraolimpijczycy będą rywalizować na tych samych obiektach co olimpijczycy. W podobnym stylu miały też ceremonie otwarcia i zamknięcia. Pod wieloma względami tamte igrzyska były podobne do współczesnej paraolimpiady. Rok później oficjalnie powstał Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC), który połączył cztery odrębne organizacje zajmujące się paraolimpijczykami.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.