Teorie matematyczne to jeden ze sposobów na zminimalizowanie ryzyka w zakładach sportowych. Jedną z takich teorii jest Czarny Łabędź. Pomaga zidentyfikować zdarzenia, które są trudne do przewidzenia, ale radykalnie zmieniają sytuację w przyszłości.
Po raz pierwszy Nassim Taleb mówił o teorii „czarnych łabędzi” w swojej książce o tym samym tytule, wydanej w 2007 roku i która stała się bestsellerem. Autor zbudował i udowodnił tę teorię na podstawie wydarzeń politycznych, ale kappery znalazły dla niej zastosowanie również w dziedzinie zakładów bukmacherskich. |
Taleb w swojej teorii matematycznej nazwał „czarnymi łabędziami” te zdarzenia, które były nieprzewidywalne i nie były brane pod uwagę przy obliczaniu prawdopodobieństw. Znane przykłady: rozwój i wdrażanie Internetu, I wojna światowa, upadek Związku Radzieckiego, atak 11 września i światowy kryzys gospodarczy.
W jaki sposób teoria Nassima Taleba jest wykorzystywana w kasynach online?
Chociaż nagłe czynniki często mają negatywne konsekwencje dla polityki i ekonomii, nie zawsze tak jest w przypadku zakładów sportowych. W sporcie nieoczekiwane zwycięstwa osób postronnych i utrata wyraźnych faworytów nazywane są czarnymi łabędziami. Na przykład w meczu La Liga Eibar pokonał Real Madryt z wynikiem 3:0.
Bardzo trudno jest rzetelnie przewidzieć takie wydarzenie, gdyż eksperci i
nomini casino zapewniają nas inaczej. Teoria Taleba dowodzi, że sensacja jest integralną częścią sportu, w której nawet profesjonalni analitycy mogą popełniać błędy.
Trudność polega na tym, że perfekcyjne przestudiowanie statystyk i rzeczywistych wydarzeń przed meczem niczego nie gwarantuje. Co więcej, strategia czarnego łabędzia nie jest odpowiednia dla każdego sportu. W zawodach drużynowych takie podejście nie jest tak skuteczne, ponieważ zawsze istnieje możliwość dokonania zmiany.
Black Swan — Najlepsza strategia zakładów na tenisa
Teoria niewyjaśnionych prawdopodobieństw znalazła zastosowanie w tenisie, gdzie sezon jest bardzo nasycony. Sportowcy biorą udział w kilkudziesięciu turniejach przez cały rok. Poza tym trzeba grać na różnych nawierzchniach i trzeba na to bardzo uważać. Motywacja jest również ważnym i niezwykle interesującym czynnikiem. Najlepsi tenisiści mogą osiągnąć 100% w turniejach wielkoszlemowych, ale w mniejszych zawodach grają oszczędnie. Faworyci przychodzą na takie wydarzenia, aby zachować formę i przygotować się w trybie gry do głównych zawodów.
Na turniejach, które odbywają się w przeddzień Wielkiego Szlema, faworyci najczęściej przegrywają. Dotyczy to zarówno kategorii męskiej, jak i żeńskiej. Szanse na outsiderów mogą być niebotyczne, ale wynik końcowy jest daleki od oczekiwanego.
Jak stawiać na tenisa według teorii Czarnego Łabędzia?
Stawiając na outsidera, musisz być przygotowany na to, że większość z nich zakończy się niepowodzeniem, dlatego zaleca się obstawianie nie więcej niż 1% swojego budżetu. Szanse na wygraną słabszego gracza mogą wynosić 6-8 i to nie jest limit. Jedna udana oferta może obejmować kilka przegranych.
Streszczenie
Czarny Łabędź to strategia długoterminowa. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do turniejów wielkoszlemowych – przeanalizuj motywację tenisistów w mniej prestiżowych rozgrywkach. Aby uzyskać z tego jak najwięcej, musisz poświęcić dużo czasu na analitykę. Jeśli jesteś dobry w tenisie, zdyscyplinowany i profesjonalny, strategia czarnego łabędzia może być bardzo dochodowym narzędziem do obstawiania.
Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.