2018-11-27 14:06:41

Bartłomiej Gliniak grał w lidze szwajcarskiej: "Wiele się nauczyłem"

Bartłomiej Gliniak po pół roku w Szwajcarii wraca do Polski. Gdzie będzie grał? (fot. archiwum)
Rozmawialiśmy z Bartłomiejem Gliniakiem, który w poprzedniej rundze był zawodnikiem szwajcarskiego FC Olten. Jego klub występował na piątym poziomie rozgrywkowym, a trenerem był znany z występów w Górniku Zabrze Ryszard Komornicki. Teraz Bartłomiej Gliniak wraca do Polski, bo ma zaplanowany ślub.
 
- Bartku, jak to się stało, że znalazłeś się w lidze szwajcarskiej?
 
- Wszystko odbyło się za sprawa menadżerów.
 
- Co skłoniło Cię do wyjazdu? Na ile była to osoba Ryszarda Komornickiego?
 
 - Zawsze chciałem spróbować gry za granicą, natomiast osoba trenera Komornickiego tylko upewniła mnie w wyjeździe. Widziałem co osiągnął ten trener, jako zawodnik i widziałem tez jakie drużyny trenował. Po sezonie mogę tylko powiedzieć ze naprawdę wiele się od niego nauczyłem, uzyskałem wiele cennych wskazówek. Prawdziwy pasjonat.
 
- Plany klubu są bardzo ambitne, w ciągu trzech lat awansować na trzeci poziom rozgrywek. Póki co jesteście w połowie tabeli ze startą 14 punktów do lidera. O co walczy FC Olten w tym sezonie?
 
- Mieliśmy bardzo utrudnione zadanie, ponieważ aż miesiąc czekaliśmy na zarejstrowanie w tutejszym związki piłki nożnej, przez co nie mogliśmy zagrać w 4 meczach, podobnie jak kilku innych piłkarzy z Bałkanów. Gdy wszyscy mogli już grać regularnie odrabialiśmy stratę, bo z końcówki tabeli skończyliśmy w połowie.
 
- Olten to małe miasteczko, czy piłka nożna cieszy się popularnością?
 
- Frekwencja podobna jest jak na polskich stadionowych w 3 lidze ;)
 
- Czy po za grą w piłkę, pracowałeś gdzieś? Czy byłeś w stanie utrzymać się z samej gry w piłkę na 5 poziomie rozgrywkowym w Szwajcarii?
 
- W lidze w której grałem drużyny organizacyjnie i sportowo wyglądają jak u nas drużyny 3 ligowe a kilka zdecydowanie lepiej, co z reszta widać po zawodnikach którzy przyjeżdzają tu z najwyższych lig bałkańskich, bo ich jest tu najwiecej. Wszystko jest zapewnione przez kluby także nie trzeba pracować, ale są też zawodnicy, którzy łączą pracę i grę w piłkę.
 
- Jak wygląda życie w Szwajcarii? Czy jest szybsze niż w rodzimym kraju, czy nie odczuwasz różnicy?
 
- Szwajcaria sama w sobie jest piękna, ludzie chyba maja większy luz, ale to zależy od wielkości miasta, tak samo jak w Polsce.
 
- Jak długo chcesz zostać w Szwajcarii, podoba Ci się ten kraj?
 
- W czerwcu biorę ślub, więc od początku jechałem z myślą spróbowania czegoś nowego, zagrania jednej rudny i powrotu do Polski.
 
- W związku z tym wiesz już w jakim klubie będziesz grał na wiosnę? Będzie to klub z Podkarpacia?
 
- Nie zastanawiałem się jeszcze nad tym. Pomyślę jak wrócę, być może samo się coś pojawi.
 
- Był czas na zwiedzanie Szwajcarii? Byłeś w Zurychu lub Bazylei?
 
- Zwiedziłem i Zurych i Bazylee, osobiście wole Zurych ;)
 
- Poza Tobą w  FC Olten grają również Mateusz Pankowski, Piotr Fortuna, a trenerem jest Ryszard Komornicki. Trzymasz się z Polakami, czy cała drużyna jest skonsolidowana? 
 
- Mieszkaliśmy razem, wiec tak trzymałem się z Polakami. Jednak muszę przyznać, że cała drużyna jest bardzo skonsolidowana.
 
- Przetestowałeś wyciągi szwajcarskie wyciągi narciarskie?
 
- Niestety nie miałem okazji, chociaż chętnie bym spróbował.
 
- Śledziłeś rozgrywki w Polsce? Myślisz, że Stal Rzeszów zdoła awansować do 2 ligi, a JKS Jarosław do trzeciej?
 
- Śledzę i jeśli chodzi o Stal, to na pewno jest faworytem i cały czas ma bardzo duże szanse na awans, tym bardziej ze organizacyjnie są na najwyższym poziomie 3 lidze. Natomiast druga runda jest przeważnie trudniejsza. A JKS-owi Jarosław zawsze będę życzył jak najszybszego awansu, a najlepiej kilku po kolei.
 

Czytaj także

Komentarze

Skomentuj przez Facebook

Skomentuj bez logowania

Komentarze: 1

Rozwiąż działanie =

Hmm 2018-11-27 16:37:52 26 1

Trener KOMORNICKI a nie KOMARNICKI !

Hmm 2018-11-27 16:37:52 26 1

Trener KOMORNICKI a nie KOMARNICKI !

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem