2018-05-14 20:45:10

Obstawianie online – teraz tylko u bukmacherów zarejestrowanych w Polsce

Zakłady bukmacherskie przez lata były zagadnieniem słabo uregulowanym, by nie powiedzieć, że poza ścisłą kontrolą państwa. Nowelizacja przepisów, która weszły w życie w połowie 2017 roku, wiele zmieniła. Co konkretnie? Czy „bukmacherka” z perspektywy firm i klientów jest nadal legalna? Poznaj najważniejsze fakty związane z tym tematem.

Nowe przepisy, nowe reguły

Rynek zakładów bukmacherskich został zmieniony przede wszystkim aktualizacją przepisów zgromadzonych w ustawie zwanej potocznie „hazardową”, która co prawda istnieje od dobrych kilku lat, jednak dopiero niedawno przebudowano ją pod kątem usunięcia wielu nadużyć. Zanim przepisy zaczęły w pełni działać (większa część nowelizacji weszła w życie 1 kwietnia 2017 r., lecz niektóre zapisy później, bo dopiero 1 lipca 2017 r.), w Polsce wielu klientów decydowało się na grę u bukmacherów działających poza granicami kraju, co było możliwe przez Internet. Firmy bukmacherskie z siedzibami rozlokowanymi na całym świecie już dawno oferowały takie usługi, jak np. zakłady bukmacherskie live, z aktualizowanym na bieżąco kursem na konkretne rozstrzygnięcie zdarzenia. Problem z perspektywy państwa miał przede wszystkim dwa wymiary: brak podatków odprowadzanych do budżetu, a także brak narzędzi do ochrony klientów.

Po 1 lipca 2017 roku sytuacja stała się jasna. Mianowicie legalną działalność bukmacherską mogą prowadzić wyłącznie firmy znajdujące się na liście Ministerstwa Finansów. Żeby na nią trafić, trzeba spełniać wiele istotnych kryteriów. Najważniejszy warunek jest taki, że od każdego zakładu bukmacherskiego musi być odprowadzany podatek obrotowy w wysokości 12%. A co ze znanymi zagranicznymi podmiotami? Być może wkrótce dołączą do polskich firm, ale póki co nie spełniły ustawowych wymogów. Dostęp do ich stron z mocy ustawy jest technologicznie ograniczony.
 

Firmy działające w Polsce

Na obecną chwilę, czyli w 2018 roku do grona legalnych bukmacherów online należą wyłącznie: Totolotek, Milenium, eToto, LVBet, Fortuna, STS, forBet i TotalBet. Każda z tych firm zdecydowanie korzysta z nieobecności globalnych konkurentów i wykorzystuje ten czas na zdobywanie klientów poprzez innowacje w ofercie oraz specjalne promocje i pakiety. W osiąganiu lepszej rozpoznawalności zdecydowanie pomaga tym firmom działalność w ramach sponsoringu sportowego. Czy wiesz, że aż 14 z 16 drużyn piłkarskiej Ekstraklasy ma wśród sponsorów legalnego bukmachera? Podobnie sytuacja wygląda nawet w kolejnej klasie rozgrywkowej, czyli 1. Lidze, nie wspominając o wielu innych dyscyplinach sportu.

Warto przy tym przypomnieć ważną kwestię. Otóż zakłady bukmacherskie stwarzają potencjalne zagrożenie nie tylko dla finansów, ale i psychiki. Hazard uzależnia i grozi wieloma poważnymi konsekwencjami. Dlatego tym bardziej należy unikać nielegalnych zakładów, a ewentualnej „bukmacherki” próbować jedynie w oficjalnie akceptowanych firmach, znajdujących się na wykazie Ministerstwa Finansów.

Pamiętaj, że granie u niedozwolonych bukmacherów grozi karami finansowymi. Czy chcesz otrzymać grzywnę wyłącznie z powodu nieco korzystniejszego kursu? To niepotrzebne ryzyko, skoro istnieje kilka legalnych firm na rynku. Strony zagranicznych bukmacherów są zablokowane, choć istnieją sposoby na ominięcie cyfrowych barier. Wtedy jednak nie można wytłumaczyć się przypadkowością czynów lub pomyłką. Nielegalne wejście jest ewidentną próbą ominięcia przepisów. Nigdy nie obstawiaj z ominięciem polskich podatków!

Co można obstawiać

Po nowelizacji tzw. Ustawy hazardowej nie zmieniły się dyscypliny sportu, na które są proponowane zakłady. Wręcz przeciwnie – cały czas rosną możliwości klientów. Dziś „bukmacherka” skupia się nie tylko wokół topowych dyscyplin, jak piłka nożna, koszykówka, hokej, tenis czy siatkówka, ale również skoków narciarskich, lekkoatletyki czy nawet e-sportu. Dasz wiarę? Kilka lat temu byłoby to nie do pomyślenia – a dziś legalne i możliwe jest obstawianie wyników związanych z rozgrywkami w grach komputerowych, na przykład w popularną League of Legends.

Przyszłość zakładów bukmacherskich

Na pewno Ustawa hazardowa będzie jeszcze nowelizowana. To, że dziś przepisy wyglądają tak, a nie inaczej, nie oznacza, że będą wieczne. Wręcz przeciwnie, przecież branża ulega nieustannym przemianom, wymagającym dostosowania prawa dla bezpieczeństwa obywateli i korzyści dla budżetu. Zawsze będzie pojawiać się pytanie o zgodność z regulacjami unijnymi. Choć Ustawa hazardowa w najbardziej widoczny sposób wpłynęła na działalność internetowych kasyn i właścicieli maszyn do gier, zmieniła także rynek bukmacherski. Dziś zamiast globalnych firm, które  są znane ze sponsoringu topowych klubów i wydarzeń, w Polsce działają tutejsze firmy, które starają się wykorzystać nowe uwarunkowania. Klienci mają do wyboru kilka podmiotów, a w Internecie wprowadzono odpowiednie blokady. Jednym słowem – panuje zdecydowanie większy porządek.

Podsumujmy najważniejsze informacje:

•    Nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia i 1 lipca 2017 roku.
•    W Polsce działa legalnie tylko kilka firm bukmacherskich.
•    Dostęp do zagranicznych zakładów bukmacherskich online został ograniczony.
•    Licencję na działalność bukmacherską wydaje Ministerstwo Finansów.
•    Obstawianie zakładów jest obarczone niebezpieczeństwem – między innymi uzależnienia od hazardu.
 

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij